Komisař Rady Evropy: Lidé Romům nerozumí, protože neznají jejich dějiny
Komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks napsal, že je třeba léčit amnézii ohledně dějin Romů v Evropě. Vyjádřil se tak u příležitosti nadcházejícího Památného dne romského holokaustu, který připomíná masovou vraždu Romů v koncetntračním táboře Osvětim 2. srpna 1944.
Podle Muižniekse stále málo Evropanů ví o historických událostech v Osvětimi – o romském povstání i o vyvraždění takzvaného „romského tábora“.
Muižnieks přitom považuje tuto znalost za zásadní pro pochopení stávající situace Romů v Evropě.Uvádí množství příkladů poškozování Romů v průběhu dějin, včetně například násilného odebírání dětí z rodin Romů a Jenišů ve Švýcarsku ve 20. století.
Komisař říká, že romský holokaust během druhé světové války byl vyvrcholením politik sociálního vyloučení a násilné asimilace.A dodává: „Je hluboce znepokojující, že v podmínkách rostoucího populismu v Evropě si i někteří „mainstreamoví“ politici dovolují romský holokaust omlouvat.“
Muižnieks vysvětluje, že nedůvěra Romů ve většinovou společnost pramení z této tragické historické zkušenosti. Připomenul v této souvislosti také násilnou sterilizaci romských žen, která byla po dlouhou dobu praktikována v řadě zemí včetně České republiky.