Diplomacie USA ve výroční zprávě kritizuje situaci českých Romů
Sociální vyloučení Romů a násilí proti příslušníkům romské komunity označila za vážný problém České republiky aktuální zpráva o stavu lidských práv ve světě v roce 2012, kterou vydalo americké ministerstvo zahraničí. Americká diplomacie v souladu se zákony USA vydává obsáhlou zprávu pro poslance Kongresu každoročně. Letos vyšla už pošestatřicáté.
Stejně jako v několika minulých letech, jsou i letos ve zhruba třicetistránkové zprávě o Česku vystaveny kritice životní podmínky romské komunity. Organizace zabývající se lidskými právy kritizují úsilí vlády o řešení této situace jako nedostatečné, uvádí zpráva. Za další problémy Česka označuje korupci, přetížení věznic, násilí proti ženám a dětem či antisemitismus. Americké ministerstvo kritizuje také ilegální zaměstnávání cizinců a údajnou diskriminaci odborů.
"Vláda přijala kroky k obžalování a potrestání úředníků, kteří zneužívají funkce v bezpečnostních službách a ve státní správě, dílčí beztrestnost ale přetrvává," uvádí se v části dokumentu věnované korupci. České zákony sice poskytují nástroje k potrestání viníků, vláda ale podle Američanů právo ne vždy využívá dostatečně účinně a úředníci občas vyváznou bez trestu.
"Souhlasím s tím, že se nám podařilo v tomto volebním období prosadit do právního řádu instrumenty, které pomáhají odhalování korupce. Vláda jako taková nemá s využíváním těchto instrumentů nic společného. Je to věc státních zástupců a policie. I zde je ale zřetelný posun k lepšímu od předešlých let," reagovala pro ČTK vicepremiérka pro boj s korupcí Karolína Peake.
V pasáži věnované Romům se uvádí, že tato komunita v Česku strádá chudobou, nezaměstnaností a negramotností a čelí v různé míře diskriminaci ve vzdělávání, zaměstnanosti a bydlení.
"Někteří politici, zejména na místní úrovni, se uchylují k veřejné kritice romské komunity, kterou často urážejí, obviňují z jejích problémů a uplatňují kolektivní vinu za spáchané zločiny". Zhruba třetina českých Romů podle zprávy žije ve "vyloučených lokalitách", tedy ghettech, kterých je v zemi přes 400.
Tvrdé kritice vystavila americká zpráva režimy v Severní Koreji, Íránu nebo na Kubě. Za obecně znepokojivý trend v oblasti lidských práv ve světě označuje omezování prostoru pro aktivity občanské společnosti.
Dokument kritizuje brutalitu syrského režimu a jeho boje s opozicí, za pozitivní naopak označuje vývoj v Barmě směřující k rozšíření občanských práv. Zvlášť neuspokojivé je podle zprávy v řadě zemí postavení menšin, zejména etnických, náboženských a homosexuálních.