Dalších 700 lidí se utopilo u Itálie. Změní Evropská unie migrační politiku?
Ministři zahraničí zemí EU se dnes budou zabývat situací, kdy ve Středozemním moři dál umírají tisíce lidí při snaze dostat se do Evropy. O zařazení bodu požádala o víkendu šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová poté, co při dalším z řady neštěstí přišlo nyní o život zřejmě až 700 osob.
Itálie, která příliv uprchlíků ze severní Afriky už měsíce zvládá jen s obtížemi, by ráda, aby se tématem už tento týden zabýval mimořádný unijní summit. Podle Mogheriniové musí Evropská unie začít uprchlickou krizi na své jižní hranici urychleně řešit. "Každého dne je naší povinností zachraňovat lidské životy a rozdělit mezi všech 28 (členských států EU) tuto povinnost a odpovědnost, která příliš dlouho ležela jen na bedrech jižních zemí," uvedla v reakci na sobotní tragédii.
Během uplynulého týdne ke břehům Itálie připlulo na 11.000 lidí. Za loňský rok jich bylo rekordních 170.000 lidí. Podle Reuters se počet lidí, kteří riskantní cestu ze severní Afriky do Evropy nepřežili, od začátku letošního roku oproti stejnému období téměř zdevítinásobil.
Pokud se potvrdí počty obětí víkendové nehody, bude to jedno z největších neštěstí podobného typu za několik posledních desetiletí. „Ve Středozemí se odehrává tragédie a pokud před ní EU a svět budou dál zavírat oči, budou odsouzeni stejně tvrdě jako v minulosti, když zavírali oči před genocidami a když ti dobře zajištění nedělali nic," komentoval situaci maltský premiér Joseph Muscat.
Česká vláda v lednu schválila přijetí patnácti nemocných syrských dětí s doprovodem. Většina politiků dala při té příležitosti jasně najevo, že Česká republika odmítá centrální stanovení kvót pro přijímání běženců v rámci EU a že na větší příliv migrantů není připravena.