Chorvatsko umožní registrované partnerství lidem stejného pohlaví
Chorvatský parlament v úterý 15.července schválil zákon povolující osobám stejného pohlaví uzavírat registrované partnerství. Homosexuální páry tak získají většinu práv, která dosud náležela pouze heterosexuálním manželům. Povolena však nebude adopce, uvedla agentura APA. Zákon začne platit od září.
Pokud se chorvatští gayové a lesby rozhodnou uzavřít na radnici "životní partnerství", budou mít například dědická práva nebo nárok na sociální a daňové výhody.
Pro nový zákon hlasovalo 89 poslanců, odmítlo jej pouze 16 členů parlamentu. Konzervativní opozici se nepodařilo prosadit, aby mohl státní úředník uzavření civilního svazku mezi osobami stejného pohlaví odmítnout z důvodu "vlastního přesvědčení". Na druhou stranu neprošlo v katolickém Chorvatsku ani zmíněné právo na adopci.
Chorvatsko již nicméně urazilo dlouhou cestu od dob pořádání prvního průvodu homosexuálů Gay Pride v roce 2002, kdy byli jeho účastníci napadeni extremisty.
Obyvatelé Chorvatka loni v prosinci odmítli homosexuální sňatky v referendu. Dvě třetiny účastníků hlasování podpořeného katolickou církví zastávaly názor, že manželství je pouze "svazkem mezi mužem a ženou".
Česká republika od roku 2006 umožňuje uzavření registrovaného partnerství. Od té doby do konce roku 2013 do něj vstoupilo 1692 dvojic gayů či lesbických žen.
Hlavním průkopníkem v rovnoprávnosti vztahů osob stejného pohlaví je zřejmě Nizozemsko, které v roce 2001 umožnilo dokonce sňatky homosexuálních párů. Ty jsou legální i v řadě zemí EU, ale také například v Argentině nebo Uruguayi.