Bývalý vůdce rasistického Ku Klux Klanu podpořil kandidátku na prezidentku Le Penovou
Bývalý vůdce americké rasistické organizace Ku Klux Klan David Duke podpořil kandidátku krajně pravicové Národní fronty (FN) Marine Le Penovou v boji o křeslo francouzského prezidenta. Hold vzdal také jejímu otci a expředsedovi FN Jeanu-Marie Le Penovi, informovala agentura AFP.
“Její otec je velký muž, opravdový vlastenec. Vychoval inteligentní a silnou ženu, která ví, jak dělat politiku v 21. století,” uvedl na twitteru Duke, který před loňskými prezidentskými volbami v USA podporoval Donalda Trumpa. Tehdejší republikánský kandidát na prezidenta čelil kritice médií, že se dlouhou dobu od Dukeovy podpory nechtěl distancovat.
Le Pena loni vyloučili z FN kvůli opakovaným antisemitským výrokům. Například plynové komory, v nichž nacisté za druhé světové války povraždili několik milionů Židů, Le Pen opakovaně označil za “historický detail”. Rozhodnutí vedení strany vyvolalo spor mezi Le Penem a jeho dcerou, která podle předvolebních průzkumů vyhraje nadcházející první kolo prezidentských voleb ve Francii.
Duke sám v minulosti neúspěšně kandidoval na různé funkce. V letech 1992 a 1998 se chtěl stát americkým prezidentem, loni se ucházel o křeslo v Senátu za stát Louisiana. Šestašedesátiletý Duke proslul nechvalně svým popíráním holokaustu. Organizace Ku Klux Klan, kterou léta vedl, prosazuje nadřazenost bílé rasy.
V roce 1974 Duke založil Knights of the Ku Klux Klan, jednu z frakcí rasistické organizace Ku-klux-klan. Ta byla založena ve městě Pulaski ve státě Tennessee na jihu USA bývalými členy jižanské armády, která vyšla poražena z občanské války. Tehdy šlo o neorganizované poloozbrojené síly, jejichž cílem bylo “obnovit nadvládu bílých Američanů” po zrušení otroctví. Členové a sympatizanti KKK tehdy zastrašovali i vraždili zejména černochy.
V dubnu 2009 přijel do České republiky na pozvání bývalého vůdce neonacistického Národního odporu Filipa Vávry. Plánovanou přednášku vedení Karlovy Univerzity zrušilo. 24. dubna 2009 byl v Praze zatčen a obviněn z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení lidských práv, za což mu hrozilo až tříleté vězení. Po výslechu byl propuštěn s tím, že nebyl důvod pro uvalení vazby. Musel však do půlnoci opustit Českou republiku.