Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Protiromské protesty v Bulharsku: Na stranu anticiganistů se přidali i někteří akademici

30. června 2015
Čtení na 2 minuty
Na konci května 2015 vypukly v obci Garmen na jihozápadě Bulharska protiromské protesty

K několika zraněním došlo během nedávných protiromských protestů v sofijské čtvrti Orlandovtsi. O incidentu informovala bulharská zpravodajská agentura FOCUS News Agency, podle níž protesty ve čtvrti neutichaly ani během následujících večerů. Impulsem k protestům se stala hlasitá hudba vycházející z okolí romských domů.

K protestům se vyjádřili mnozí akademici, kteří v některých případech podpořili anti-romský postoj. Příkladem může být bulharský profesor a matematik Mihail Konstantinov. Podle něj současné přechodné období bulharské demokracie a ekonomiky zapříčinilo vznik skupiny obyvatel, která využívá svých práv včetně sociálních výhod, aniž by plnila jakékoliv společenské povinnosti. Do této skupiny řadí negramotné mladé Romy, kteří nejsou schopni přežít v moderním světě. Přirovnal je k negramotným Afroameričanům v USA, kteří berou drogy a jsou asociální.

Podle politologa Ognyana Mincheye je romská otázka problémem trvajícím celé století a je třeba jej vyřešit společným úsilím státu a občanů. „Nemáme nic proti místním Romům. Přicházejí sem ale takoví Romové, kteří obtěžují naše dívky, napadají naše chlapce a vykrádají nám domy“, sdělil důvod své účasti na protestu Petar Ivanov (52).

Serever Romea, cz. požádal o vyjádření k incidentům členy romské komunity v Bulharsku. Podle Velcha Mihaleva z bulharského informačního portálu Etnosi „jsou podobné anti-romské protesty často pořádány před volbami. Ve všech místech podporují etnické tlaky stejní jedinci a stejné organizace“. Dle jeho názoru se politické strany prostřednictvím těchto protestů snaží udržet si své voliče. „Účastníci anti-romských protestů se prezentují jako rockeři, radikální fotbalisté apod., ale pravděpodobně jsou tyto provokace placené a mají udržovat napětí mezi Romy a etnickými Bulhary“, říká Mihalev.

Nástroj ke zlepšení romské integrace nabízí například bulharská ministryně vnitra Rumyana Bachvarova, jejíž úřad navrhuje program na zaměstnávání více obyvatel romského původu. Ve čtvrti Orlandovtsi i v obci Garmen, kde k protestům došlo, budou podle slov ministryně nadále přítomné policejní jednotky, jež mají zabránit eskalaci konfliktů.

Viceprezidentka pro rozpočet a lidské zdroje při Evropské komisi Kristalina Georgieva v Bulharském národním rádiu upozornila, že prostředky jsou nyní k dispozici a je třeba více pracovat na integraci. Zmínila zejména pomoc romským dětem ve věku 7 – 15 let, z nichž čtvrtina nenavštěvuje školu. Zmíněné protesty v bulharských čtvrtích jsou podle ní pouhou špičkou ledovce. „Odpovědnost je na obou stranách. Není to jen otázka práv – práva jsou samozřejmě také důležitá. S právy ale přichází i odpovědnost“, uvedla.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon