Amnesty International se v souvislosti s karanténou romských osad obrátila na Radu Evropy
Organizace Amnesty International (AI) adresovala Radě Evropy otevřený dopis, v němž vyjádřila obavy nad zacházením s lidmi žijícími v romskych komunitách na Slovensku a v Bulharsku během pandemie Covid-19.
„Bulharské a slovenské úřady Romům a Romkam v karanténe nezabezpečily přístup k jasným, srozumiteľným a smysluplným informacím o trvání a podmínkách povinné karantény. Romské rodiny žijící v zasažených osadách zároveň nemají přístup k tekoucí vodě, hygienickým zařízením či k potravinám. Pokud úřady při zavádění karantény nezohledňují speciální potřeby a životní podmínky romských komunit, může to vést až k jejich diskriminaci,” píše AI v dopise. Podle AI i zpravodajové OSN varovali, že povinná karanténa porušuje práva Romů na rovný přístup a svobodu pohybu, přičemž je tak vystavuje dalšímu riziku nákazy.
Vlády v těchto zemích zacílily na romské osady specifická opatření včetně povinné hromadné karantény, jaké nezavedly vůči žádným jiným skupinám obyvatelstva. Vyvolaly tak otázky o souladu takové praxe s požadavkem na rovné zacházení podle Evropské úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod a směrnice Evropské unie o rasové rovnosti.
K uzavírání romských osad do povinné karantény docházelo za asistence policie a armády bez důkazů o tom, že tato společenství představují v období pandemie ohrožení veřejného života. “Podle dostupných informací zároveň bulharská a slovenská vláda nebyly schopny prokázat, že před rozhodnutím o zavedení povinné hromadné karantény dostatečně zvážily všechna ostatní, méně omezující opatření,” vysvětluje AI.
AI uvítala, že Výbor ministrů Rady Evropy vyzval k rovnému přístupu ke zdravotní péči pro všechny lidi, včetně příslušníků zranitelných sociálních skupin, ke kterým romské komunity patří.