Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Americký Ferguson prožil Den díkůvzdání bez násilností

28. listopadu 2014
Čtení na 2 minuty
V americkém městě Ferguson vypukly 25. 11. 2014 nepokoje poté, co velká porota rozhodla, že neobviní bělošského policistu Darrena Wilsona, který letos v srpnu v americkém Fergusonu zabil neozbrojeného černošského mladíka Michaela Browna. (FOTO: Twitter.com, Koláž: Romea.cz)

Bez projevů násilí se obešel čtvrteční den i večer v americkém městě Ferguson, kde se tento týden odehrávaly bouřlivé protesty proti rozhodnutí poroty neobžalovat bělošského policistu za zastřelení neozbrojeného černošského mladíka. Ke klidu přispěl vedle oslav Dne díkůvzdání rovněž velký mráz, uvedla televizní stanice CNN. Zmíněný policista se podle svého právníka rozhodl, že v místním policejním sboru skončí.

V ulicích Fergusonu, jednadvacetitisícového předměstí St. Louis ve státě Missouri, byly sice ve čtvrtek připraveny čelit násilnostem stovky členů Národní gardy, místo krvavých potyček s nimi však tentokrát lidé dali přednost krocanovi – tradičnímu pokrmu na Den díkůvzdání.

Na některých dalších místech USA sice došlo k drobnějším půtkám, policie však na rozdíl od minulých dnů zatýkala spíše sporadicky. Například při slavnostním defilé na Den díkůvzdání v New Yorku zadržela sedm lidí, kteří se snažili narušit jeho průběh.

Dnem díkůvzdání je v USA každý čtvrtý listopadový čtvrtek: rodiny se setkávají u nadívaného krocana a připomínají si svátek, který poprvé slavili evropští osadníci v Americe roku 1621 jako poděkování za sklizeň a přežití první zimy.

V samotném Fergusonu se ve čtvrtek večer několik desítek demonstrantů snažilo zablokovat přístup kupujících do místních obchodních center, která berou Američané útokem v naději na mimořádné slevové akce. Tradiční obchodní kampaň Černý pátek, spojená každoročně v USA s rekordními tržbami, začala v mnohých městech už ve čtvrtek.

Přivolaní policisté zablokování obchodů zabránili a demonstranti se na jejich výzvu rozešli. Zakrátko se ale shromáždili před jiným obchodem a situace se opakovala. K násilnostem podle agentury Reuters nedošlo.

Terčem bouřlivých reakcí se začátkem tohoto týdne stal policista Darren Wilson, jehož se velká porota rozhodla neobvinit v souvislosti se zastřelením osmnáctiletého Michaela Browna. Wilson na verdikt reagoval slovy, že má čisté svědomí a nemohl jednat jinak, což odsoudila Brownova matka. Wilson podle svého právníka Neila Bruntragera nehodlá pokračovat v práci ve fergusonském policejním sboru. "Otázka nezní zda, ale kdy," komentoval podle CNN advokát jeho plánovaný odchod od policie.

Wilson, který svou oběť zabil šesti ranami z pistole, před vyšetřovateli vypověděl, že ho mladík napadl, pral se s ním o zbraň a on se cítil v ohrožení. Podle jiných tvrzení mladík naopak zvedal ruce na znamení toho, že se vzdává. Během protestů požadujících Wilsonovo obžalování bylo tento týden v USA zadrženo přes 600 lidí. Velká většina z nich byla do čtvrtka propuštěna.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon