Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Překonaly předsudky a jsou úspěšné. Mladým studentkám pomáhá stipendijní program

11. října 2017
Čtení na 3 minuty
Anastazie a Tereza, účastnice romského stipendijního pragramu

Anastázie a Tereza, dvě mladé studentky, kterým
stipendijní program pomáhá studovat zajímavé školy. Anastázie se dostala na střední pedagogickou školu a Tereza studuje veřejnou správu na vysoké škole Cevro Institut. Obě dvě jsou krásnou ukázkou toho, že i přes počáteční nepřízeň osudu je možné na sobě tvrdě pracovat a jít ostatním příkladem.

Rozhodně se nenarodila se zlatou lžičkou v ústech. Spíše naopak. Anastázie vyrůstala v dětském domově, kam ji odložili rodiče. Když jí bylo jedenáct, vzala si ji do pěstounské péče Hana Brodníčková, o které dnes dívka mluví s plnou samozřejmostí jako o svojí mámě. Do té doby chodila Anastázie do speciální školy a učení moc nedala, ale pak se vše změnilo.

"Mamka zjistila, že tam nepatřím, a i když jsem Romka, že jsem stejně chytrá jako ostatní děti," vzpomíná Anastázie.

 

Hana Brodníčková se v tu dobu rozhodla, že převede Anastázii na základní školu. Zpočátku s tím bylo hodně problémů, ale nevzdávala se a nakonec se jí to podařilo.
"První ročník jsem absolvovala doma, jako domácí školu. Máma mě učila, abych všechno dohnala, například angličtinu," dodává Anastázie.

Teď jí je čerstvých 19 let a letos nastoupila do druhého ročníku pedagogické střední školy. Když se jí bude ve škole dařit, ráda by pokračovala ve studiu na vysoké škole. Chtěla by se věnovat například tanci. Jejím cílem je učit děti pohybu, například právě jako lektorka tance.

Stipendijní program pro ni hodně znamená a je vděčná, že se ho může účastnit. Díky němu si může dovolit studovat. Jejím snem je ukázat lidem, že i když je Romka, neznamená to, že jenom pobírá dávky.

Stáž u senátora Lásky

Tereza Heková se po střední škole přestěhovala z Chomutova do Prahy, kde začala studovat veřejnou správu na vysoké škole Cevro Institut. Díky
stipendijnímu programu získala možnost absolvovat stáž u senátora Václava Lásky. Rok předtím byla na stáži v kanceláři Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.

"Před dvěma lety jsem četla knížku Advokát od pana Lásky, která mě velmi zaujala. Před půl rokem jsem měla možnost ho potkat a on mi pak nabídnul odbornou stáž u sebe v kontaktním centru," vzpomíná Tereza.

Stipendijní program jí pomáhá už třetím rokem. Díky němu může studovat soukromou školu, kde se platí školné.

"Pomáhá mi i to, že stipendium umožňuje setkávání romských studentů, kde se společně seznámíme a sdílíme své zkušenosti," vypočítává Tereza výhody programu.

Romové mají zájem o studium

Zájem o vzdělání v romské komunitě stoupá a potvrzuje se to i v žádostech o stipendia. Mnoho romských rodin to vnímá jako něco velmi důležitého, jako cestu, jak se integrovat do společnosti a dostat se z chudoby. Získat ale podporu na romské téma je velmi komplikované. A proto je podle fundraiserky
z organizace ROMEA Moniky Mihaličkové důležité vybírat organizace nebo osobnosti, které mají k tomuto tématu blízko. Jedním z donátorů byl i Michal Horáček.

"Já jako fundraiser se snažím vybírat organizace a osobnosti, které vnímám jako ethnic friendly. A pan Horáček je jednou z těchto osobností, je v tomto směru velmi konzistentní a víme o něm, že dlouhodobě podporuje témata rovného přístupu ke vzdělání, bojuje proti diskriminaci, proti bezpráví. Pan Horáček již v předchozích letech podpořil činnost
ROMEA, a já proto neváhala a obrátila jsem se na něj s žádostí o podporu našeho stipendijního programu. A pan Horáček nám s radostí vyhověl,“ vysvětluje Monika Mihaličková, jakým způsobem zajišťuje chod stipendijních programů.


Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon