Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Symboly uprchlické vlny do Evropy se staly Kos, Calais či Sicílie

17. srpna 2015
Čtení na 3 minuty
Ostrov Kos

Statisíce lidí ze zemí, kde zuří války, kmenové konflikty či kde panuje bída, se snaží dostat za lepším životem v Evropě. Mnozí kvůli tomu podstupují mnohaměsíční strastiplné putování a platí nemalé částky, ani jejich cesta starým kontinentem pak často nebývá hladká. Úřady v mnoha zemích si nedokážou s velkým počtem migrantů poradit a mnohde je už situace kritická. Na základě materiálu agentury DPA přinášíme přehled míst, kde úřady řeší největší problémy.

Řecko, ostrov Kos

Ostrovy v Egejském moři, které jsou snadno dosažitelné z tureckého pobřeží, nyní prožívají doslova uprchlické drama. Denně se na nich vyloďují stovky lidí, které úřady nezvládají registrovat ani se o ně postarat. Situace na ostrově Kos se ale o víkendu zklidnila díky otevření provizorního sběrného tábora na palubě obřího trajektu. Na ostrově Lesbos čekají stovky lidí na to, až budou moci odjet na pevninu.

Itálie, ostrovy Sicílie a Lampedusa, Ventimiglia

Ačkoli uprchlíci letos dávají ve větší míře přednost bezpečnější námořní trase z Turecka do Řecka, připlouvají každý měsíc z libyjského pobřeží tisíce lidí rovněž do Itálie. V sobotu italské námořnictvo zachraňovalo loď se 400 běženci na palubě, našlo na ní 49 mrtvých těl migrantů, kteří se udusili výfukovými plyny. Do Itálie už letos dorazilo 103.000 běženců, mnoho z nich se snaží pokračovat v cestě do dalších evropských zemí. Úřady sousedních států však zpřísnily hraniční kontroly, a stovky lidí proto kempují u železničních nádraží či na hraničních přechodech jako je Ventimiglia u hranic s Francií.

Makedonie, Gevgelija a Tabanovce

Na přechodech Gevgelija a Tabanovce na hranicích s Řeckem a Srbskem panuje chaos. Hranice z Řecka denně překročí přes 2000 uprchlíků, kteří se snaží dostat do přeplněných vlaků mířících do Srbska. Místní policie rezignovala na jejich registraci. V srbském Preševu se v centru pro uprchlíky snaží denně ověřit identitu až 2000 běženců, kteří pak získají časově omezené povolení na průjezd zemí. Někteří však na vyřízení administrativy nečekají a vydávají se na další cestu bez potřebných dokumentů.

maďarsko-srbské hranice, Kanjiža

Do desetitisícového městečka Kanjiža vzdáleného jen několik kilometrů od hranic s Maďarskem denně přijíždějí stovky lidí vlaky z Bělehradu nebo Subotice. Kempují v parcích ve městě nebo v nově zřízeném táboře a čekají na to, až se v noci budou moci pokusit přejít maďarské hranice. Od začátku srpna staví Maďarsko na 185 kilometrů dlouhém úseku hranic plot z ostnatého drátu, který by měl jejich ilegálnímu překračování zabránit.

Francie, Calais

Na konci července se tu denně pokoušelo až 2000 migrantů dostat do vlaků směřujících podmořským tunelem do Británie. Kvůli zpřísněným bezpečnostním opatřením se v poslední době situace zklidnila. Ve Francii, ale i sousední Belgii však začaly fungovat převaděčské gangy. Ty slibují uprchlíky propašovat za nemalé částky na palubách lodí mířících z přístavů v Calais, Dunkerque či Zeebruge přes kanál La Manche.

Rakousko, Traiskirchen

Na zařízení pro uprchlíky v Traiskirchenu nedaleko Vídně vrhla minulý týden nepříjemné světlo zpráva organizace na ochranu lidských práv Amnesty International. V přeplněném táboře podle ní panují "skandální" podmínky. Situaci by měla ulehčit mimo jiné i dohoda se Slovenskem, které v červenci slíbilo dočasně ubytovat 500 migrantů ve městě Gabčíkovo.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon