PROJEV: Nový americký velvyslanec USA ocenil vykoupení vepřína v Letech a boj Čeňka Růžičky
U příležitosti výročí Mezinárodního dne lidských práv (10. prosince) předal ve čtvrtek 7. prosince velvyslanec USA Stephen King Cenu Alice Garrigue Masarykové předsedovi Výboru pro odškodnění romského holokaustu Čeňkovi Růžičkovi. Server Romea.cz zveřejňuje projev velvyslance USA Stephana B. Kinga při předávání této ceny.
VIDEO
Dobrý večer a vítejte v krásné Petschkově vile!
Děkuji, že jste dnes přišli vzdát hold těm, kteří své úsilí věnují podpoře lidských práv.
Za tři dny oslavíme mezinárodní den lidských práv. 10.prosince 1948 podepsalo mezinárodní společenství Všeobecnou deklaraci lidských práv.
Od roku 2004 si připomíná americké velvyslanectví v Praze Mezinárodní den lidských práv tím, že oceňuje jednotlivce nebo organizace za podporu a prosazování lidských práv v České republice.
Rád bych upozornil, že není náhodou, že moje první oficiální vystoupení v roli velvyslance USA v České republice je tato lidskoprávní akce.
Ocenění je pojmenováno podle velké Čechoameričanky Alice Garrigue Masarykové, jež byla zanícenou sociální pracovnicí a zakladatelkou Československého červeného kříže. Byla dcerou prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka a Charlotte Garrigue Masarykové. Projevila velkou odvahu, když byla neprávem vězněna v období rakousko-uherského císařství. Zasazovala se o rovná práva žen a veřejně vyjadřovala své přesvědčení, že demokracie, která pečuje o blaho všech lidí, bude stabilnější ekonomicky a lidštější politicky.
Tato cena je holdem těmto ideálům a osobní angažovanosti Alice Masarykové v oblasi lidských práv. Cena je také symbolem společného zájmu Američanů a Čechů o podporu a ochranu lidských práv.
Nyní více než kdykoli jindy je důležité, aby Česká republika neustoupila od svého dlouholetého prosazování těchto ideálů jak doma tak v zahraničí.
V loňském roce jsme ocenili neziskovou organizaci Pomáháme lidem na útěku za jejich obětavost a nasazení při pomoci lidem, kteří prchali ze zemí válečného konfliktu.
Minulí držitelé tohoto ocenění, mnozí z nichž jsou dnes zde, bojují za rovná práva Romů a homosexuálů, za svobodu tisku a za lidskou důstojnost uprchlíků. Jsme jim vděčni za jejich práci, a za jejich inspirativní statečnost. Česká republika má to štěstí, že je v ní tolik lidí zasazujících se o lidská práva, kteří své zásady proměňují v činy.
Držitel letošní ceny není výjimkou.
Čeněk Růžička dostává Cenu Alice Masarykové za rok 2017 za svou neúnavnou podporu obětem romského holokaustu a za svůj dlouholetý boj za vybudování důstojného památníku na místě koncentračního tábora v Letech.
Více než 20 let zasvětil podpoře Romů přeživších věznění v koncentračních táborech. Obzvláště Romů, kteří trpěli v Letech.
Dnes si též připomínáme 76. výročí bombardování Pearl Harbor, které zavedlo Spojené státy do
2. světové války. V té době již fungoval tábor v Letech a krátce poté v něm bylo uvězněno více než
tisíc romských mužů, žen a dětí. Během 2. světové války zahynulo přes 90 procent českých Romů, z nichž mnozí byli internováni v Letech než byli transportováni do Osvětimi.
V době komunismu byl pozemek prodán a na místě tábora postaven vepřín. Pan Růžička vedl boj za důstojný památník na místě tábora v Letech, osvětloval veřejnosti historii Letů a důležitost uctění památky těch, kteří tam byli vězněni.
V roce 2015 pan Růžička spolu se svými kolegy vytvořil unikátní putovní výstavu s názvem „Lety-příběh zapomenuté genocidy“. Výstava vzbudila zájem legislativců a veřejnosti a dala podnět k dialogu o citlivém tématu pro českou společnost, jak se vypořádat s historickým traumatem romského holokaustu. V rámci své vzdělávací činnosti pořádá pan Růžička ve školách besedy o romské historii.
Čeněk Růžička zosobňuje neúnavné úsilí o důstojnost obětí romského holokaustu. Díky jemu a jeho aktivitám a rovněž práci mnoha dalších aktivistů, ministra kultury Daniela Hermana a bývalého ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera, vláda, které je nyní v rezignaci konečně po více než 20 letech podepsala smlouvu s majiteli vepřína o jeho odstranění a na jeho místě vytvoření důstojného památníku romským obětem, kteří trpěli a umírali v Letech.
Dámy a pánové, letos udělujeme Cenu Alice G. Masarykové za lidská práva Čeňkovi Růžičkovi za jeho více než dvacetileté neúnavné úsilí jménem obětí romského holokaustu
a za jeho důslednost při prosazování vzniku důstojného památníku na místě
koncentračního tábora v Letech.