Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Komentáře

Markus Pape: Případ smrti Milana Š. ze Strakonic – další mýtus rasistů

21. dubna 2016
Čtení na 8 minut
K potyčce došlo před restaurací Sokolovna ve Strakonicích (FOTO: Google Maps)

V sobotu demonstrovala hrstka neonacistů a několika nacionalistů ve slezském městečku Vítkov. Jeden z řečníků obvinil českou justici z aplikování dvojího metru na Romy a zbytek společnosti. Jako příklad uvedl dvě soudní kauzy z nedávné minulosti. Jejich okolnosti se ovšem diametrálně liší.

U první z nich z roku 2009 spáchali čtyři maskováni neonacisté ve Vítkově pečlivě připravovaný, téměř dokonale provedený noční žhářský útok na rodinu s malými dětmi. U Krajského soudu v Ostravě se prokázalo, že hlavním motivem činu byla nenávist vůči příslušníkům etnické menšiny. Soud obžalované odsoudil k trestu vězení v délce 20-22 let. Vrchní soud v Olomouci rozsudek víceméně potvrdil, stejně jako následně Nejvyšší i Ústavní soud.

O druhém případu se tolik nepsalo, což někteří lidé považovali za důsledek proromské cenzury v českých médiích. Oč míň se o případu ví, o to více mýtů se o něm šiří. Proto se zde pokusím o stručnou analýzu veřejně dostupných faktů.

Podle kamarádů zemřelého zákeřná vražda

V noci koncem srpna roku 2012 byl na ulici v centru Strakonic nalezen mladý muž ležící na zádech s roztaženýma rukama. V bezvědomí byl odvezen do specializované pražské nemocnice, kde několik dní nato zemřel. Zpočátku se objevovaly různé verze o tom, co mohlo způsobit jeho smrt. Pitva pak potvrdila, že před smrti dostal lehký úder do obličeje, načež spadl na zem a rozbil si přitom hlavu. Podle místních médií se dříve živil jako sádrokartonař. Kapelník strakonické hudební skupiny Parkán Ivo Trojan řekl Strakonickému deníku, že Milan Š. také celá léta s jeho kapelou jezdil jako tzv. „bedňák“.

Toho večera si barman z restaurace všiml, že poslední z hostů odešel a nechal uvnitř věci. Ukázalo se, že Milan Š. leží před restaurací v bezvědomí na zemi. „Seděl tady s několika kamarády, dali si nějaké to pivko. Pak postupně kluci odcházeli, až tady zůstal sám," řekl barman strakonickému deníku. „Asi ve tři čtvrtě na jedenáct si přišla skupina čtyř Romů pro cigarety „kusovky“. Ty jsme neměli, a tak odcházeli s nepořízenou. Jestli měli s Milanem nějaký kontakt, zda si něco pověděli, to nemůžu říct, právě jsem obsluhoval a hrála televize. Ale rozhodně to nemohl být velký konflikt, to bych si všiml," doplnil.

„Od začátku prověřovali kriminalisté minimálně tři základní verze. Muž mohl být účastníkem dopravní nehody, mohl si s ohledem na vlastní podnapilost sám způsobit zranění, ale také mohl být obětí fyzického napadení," vysvětlil tehdy mluvčí policie Jihočeského kraje Jiří Matzner. Když policie zjistila na kamerových záběrech z ulic v okolí restaurace totožnost mladíků, obrátila se s žádosti o vysvětlení na Ivana D. Ten doznal, že měl s poškozeným menší konflikt. Zcela však vyloučil, že by mu vážně ublížil anebo způsobil jeho smrt.

K potyčce došlo před restaurací Sokolovna ve Strakonicích (Zdroj: Google Maps)

Po smrti Milana Š. se zvedla vlna solidarity místních s rodinou zemřelého. Někteří vyhrožovali pomstou místním Romům, další se zúčastnili příprav jeho pohřbu. V polovině září doprovodilo několik desítek lidí ostatky Milana Š. ve smutečním průvodu městem k místnímu hřbitovu.

Lítost nad zbytečnou smrtí vyjádřil i strakonický Rom Simon Farkaš v rozhovoru pro Strakonický deník: „Všechny ty naše kluky znám. I toho, který to udělal. Je to obrovská smůla a nemělo se to stát. Ale také vím, že zrovna on byl z těch Cigánů, kteří nedělali problémy. Je mi toho kluka, co umřel, líto. Ale vím, že tam byly z jeho strany nějaké hlášky, když už si ti mladíci pro kusovky přišli.“

Podle Romů padly rasistické nadávky

Krajská státní zástupkyně Daniela Přibylová zanedlouho obžalovala mladíka z ublížení na zdraví s následkem smrti, hrozila mu vysoká sazba. Vazební soudce obžalovaného přesto propustil z vazby. Začátkem ledna roku 2013 začal proces u Krajského soudu v Českých Budějovicích. Podle iDNES.cz zněla verze obžalovaného takto: „Vevnitř nám říkal šašci a smál se nám. Nevšímali jsme si ho, nechtěli jsme žádné problémy. Slušně jsme se ho zeptali, proč se nám směje. Začal se jen víc smát a vrčet," uvedl před soudem.

Když odešli ven, Milan Š. šel za nimi a rasisticky je urážel. Podle výpovědi mladíků jim nadával do „černých sviní" nebo „negrů". Shodně tvrdili, že měli strach, že je fyzicky napadne. Ivan D. řekl, že se ho Milan Š. pokusil praštit do obličeje, ale on jeho ránu vykryl předloktím. Sám ho měl po tom nápřahu „jen tak lehce", jednou, udeřit do obličeje. Když poškozený po ráně spadl, všichni se lekli a utekli. „Nechtěli jsme, aby se tohle stalo," řekl nejmladší ze svědků před soudem.

Už pět měsíců po události vynesl Krajský soud v Českých Budějovicích rozsudek nad obžalovaným: dva roky vězení. Přihlédnul k tomu, že obžalovanému je teprve 19 let a že se jedná o nedbalostní následek. Navíc jistou míru zavinění na události nesl sám poškozený. Nebýt jeho aktivního jednání, ke konfliktu by nedošlo, řekl soudce Michal Kubánek. Proto obžalovanému udělil trest na spodní hranici trestní sazby.

Vladimír Majer, redaktor Strakonického deníku, tehdy citoval obhájce Demetera takto: „poškozený za skupinou mladíků vyšel z restaurace, „cíleně", od nedopitého piva, cigaret a bez rozloučení. Venku vyhrnul rukávy a zvedl ruce k útoku, kterému se Ivan D. stejným způsobem bránil, tedy přiměřeně. Podle znalce obžalovaný udeřil ránou malé, možná střední sily, která sama o sobě nemohla způsobit smrt. Nemohl předpokládat, že poškozený utrpí vážné zranění anebo dokonce umře. U osob v podnapilém stavu takových pádů s tragickým koncem bohužel není zrovna málo.“

Soud vnesl do případu světlo

Případ i soudní řízení měly značný dopad na interetnické vztahy v jihočeském kraji. Odvolací řízení případu u Vrchního soudu v Praze už probíhalo bez zástupců sdělovacích prostředků. Veřejnost se tedy nemohla dozvědět o právním názoru vyšší instance. Musela se spokojit tím, co z případu udělali politici nebo ideologové rasismu.

Když se dne 2. července 2013 Vrchní soud v Praze zabýval odvoláním odsouzeného, za veřejnost jsem tam byl sám. Obhájce znovu poukázal na to, že přítomný Ivan D. řádně pracuje a že vícekrát projevil lítost hlavně nad tím, že si neověřoval zdravotní stav člověka, který ho předtím vyprovokoval ke konfliktu. Státní zástupce i zmocněnec poškozených s argumenty obhajoby nesouhlasili. Soudce nakonec původní rozsudek potvrdil. Ve svém odůvodnění litoval, že se krajská státní zástupkyně neodvolala proti rozsudku první instance. Jinak by Vrchní soud přeměnil trest na podmínečný.

Matěj Šarközi, bývalý romský poradce ve Strakonicích, zná Ivana D. i jeho rodinu osobně. „Je to slušný a pracovitý kluk.“ Po propuštění z výkonu trestu si našel práci u prosperující „české“ firmy. Montuje okna do bytů i do kancelářských prostorů. „Chtěli z něho udělat kriminálníka. Nepodařilo se to. Řádně se živí,“ říká Šarközi dnes.

Hlavní milníky případu:

31. srpna 2012: Milan Š. (29) popíjí ve strakonické sokolovně, jako poslední host sedí u baru. Do podniku vchází čtyři mládenci a prosí o kusové cigarety. Barman restaurace jim odpovídá, že žádné nemá, načež restauraci v klidu opouští. Milan Š. je následuje, své věci nechává uvnitř restaurace. Když se host nevrací, barman restaurace jde ven a kolem 23.15 hodin ho najde ležet před restaurací. Na těle hosta nevidí stopy fyzického napadení.

V nemocnici se ukáže, zraněný byl útočníkem zraněn lehce – těžké zranění způsobil pád na zem – utrpěl otok mozku. Večer dalšího dne policie navštíví Ivana D. (19), který se obratem přiznává ke své účasti na konfliktu, odmítá však spoluvinu na zranění Milana Š. a jeho následné smrti. Policie ho obviňuje z ublížení na zdraví a podává návrh na jeho vzetí do vazby. Soud žádost schvaluje.

3. září 2012: Rodina Milana Š. jej nechá odpojit od přístrojů v pražském IKEMu, podle lékařů nemá šanci na přežití.

6. září 2012: Bulvární deník Aha zveřejuje na svém internetovém serveru článek s titulkem „Zabil ho kvůli cigaretě.“

7. září 2012: Ve Strakonicích vyhrožují někteří lidé místním Romům pomstou. Strakonický deník cituje místního Roma Simona Farkaše (32). Podle něho se mu ozvali lidé z jiných měst se slibem, že v případě nouze přijedou z Mostu, Sokolova, Chomutova. „Ti z nás, kteří uvažují normálně, to takhle nechtějí", řekl Farkaš místnímu deníku.

11. září 2012: Několik desítek lidí doprovází Milana Š. na smutečním průvodu městem k místnímu hřbitovu. 

22. září 2012: Na shromáždění ohlášeném neonacistickou stranou DSSS ve Strakonicích stovky lidí protestují proti údajné rasové vraždě, žádají nestranné vyšetřování. Průběh akce ohlídají těžkooděnci a policejní hlídky.

28. ledna 2013: Krajský soud v Českých Budějovicích odsuzuje Ivana D., který byl mezitím propuštěn z vazby, k dvouletému trestu vězení. Jako odškodnění bude muset pozůstalým poškozeného vyplatit více než půl milionu korun. Státní zástupkyně mladíka obžalovala z ublížení na zdraví s následkem smrti. Soud však událost překvalifikoval na přečin usmrcení z nedbalosti.

13. června 2013: Například Miroslav Krejča, senátor za ČSSD, přebírá nářky některých neznalců rozsudku vůči českým soudům a veřejně porovnává soudem udělené tresty v strakonickém případu a v případu ze severomoravské Chotěbuzi, kde místní podivín zastřelil člověka kuší a za to byl odsouzen k desetiletému trestu vězení. Ve volbách do Senátu v roce 2014 Krejča tentokrát kandiduje jako nestraník za nacionalistickou stranu Republika a končí na sedmém místě. Dnes už je jen městským zastupitelem v Písku.

Konec června a červenec 2013: Protiromské nepokoje v Českých Budějovicích se stávají největším střetem lidí s policií od „bitvy o Janov“ v severočeském Litvínově z konce roku 2008. Mýty kolem případu smrti Milana Š. i fakt, že se státní zástupkyně proti původnímu verdiktu neodvolala, se stávají tématy řečnických projevů.

2. července 2013: Vrchní soud v Praze zamítá odvolání odsouzeného. 

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon