Cyril Koky: Problémy musíme zvládnout. Brusel je za nás nevyřeší
Pokud hovoříme o Evropské unii, často je spojována hlavně se Schengenským prostorem. Jak ale Evropská unie pomáhá sociálně znevýhodněným? Na to jsme se zeptali Cyrila Kokyho, středočeského koordinátora pro záležitosti menšin.
Pokud se hovoří o výhodách Evropské unie, lidé často zmiňují možnost cestovat. Co ale Evropská unie za deset let, co je jejím členem Česká republika, udělala pro menšiny? Můžete pár výhod vyjmenovat?
Evropská unie věnuje romské integraci čím dál větší pozornost třikrát se uskutečnil Romský Summit. Celá osmadvacítka členských států Evropské unie se zavázala, že se bude řídit souborem doporučení, jež Evropská komise navrhla ve snaze zlepšit hospodářskou a sociální integraci romských komunit. Nicméně si to bude vyžadovat větší politickou vůli a odhodlanost nejenom na vládní úrovni, ale zejména na lokální úrovni řešit problémy sociálně vyloučených Romů, ale i těch, kteří čelí předsudkům, stereotypům.
Evropskou unii lidé nejčastěji znají jako prostředek, kterým lze dosáhnout na různé granty a dotace. Znáte nějaké na Kolínsku, které menšinám pomohly? Jak konkrétně?
Využití eurofondů jsou velmi významnou součástí pomoci a podpory EU jednotlivým členským státům. Na Kolínsku se podařilo úspěšně realizovat několik projektů z evropských fondů. Za všechny vzpomenu např. neinvestiční projekt získaný městem Kolín na financování sociálních služeb od prosince 2013 do června 2015. Celkové náklady dotace činily bezmála osm milionů korun.
Celý rozhovor si přečtěte zde.