Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Nataliia Tomenko, romská aktivistka z Ukrajiny: Anticiganismus je u nás velmi rozšířený, ale teď bojují Romové a neromští Ukrajinci společně za svou zemi

07. března 2022
Čtení na 5 minut
Ilustrační FOTO: DIKK.nu

První den jsem prostě tomu nemohla uvěřit, vypadalo to neuvěřitelně, pak, když jsem slyšela plakat mého otce, mou matku, mou babičku, mou sestru … byla jsem v šoku a dostala jsem panickou hrůzu. Teď mám dýchací potíže a nemohu spát, musím si brát prášky,” uvedla mladá Romka Nataliia Tomenko v rozhovoru pro romský internetový magazín DIKKO ze Švédska. “Nevím ani co je za den. Pouze vím, že je čtvrtý den války,” dodala před týdnem Nataliia.

Nataliia Tomenko

je mladá Romka, vědecká pracovnice, badatelka, umělkyně a romská aktivistka. Vystudovala magisterský obor Kulturní dědictví: akademický výzkum, strategie a management na Středoevropské univerzitě ve Vídni. Dále získala magisterský titul v grafickém designu na Charkovské státní akademii designu a umění. V současné době pracuje v Evropském romském institutu pro umění a kulturu (ERIAC) jako stážistka.

Současně pracuje jako členka představenstva a kreativní ředitelka v Agentuře pro podporu romské kultury v Ukrajině (ARCA). Tomenko rovněž působí jako koordinátorka národních dobrovolníků a obhájkyně romských práv v Evropském centru pro romská práva v Ukrajině podporující obranu lidských práv Romů v Evropě a potírající digitální anticiganismus. Zároveň pracuje na vizuální reprezentaci romské historie a kultury v rámci uměleckých projektů na téma romské kulturní dědictví a romská genocida.

Lidem docházejí potraviny

Nataliia a její rodina jsou v centrální části Ukrajiny. Momentálně jsou v „relativním bezpečí“. Ale noci tráví ve sklepě, kam doléhají zvuky bombových poplachů. Nejistota je vysoká. Do mobilu jí přicházejí zprávy od blízkých přátel a příbuzných z oblastí přímých útoků.

“Moje teta a její dítě se schovávají ve sklepení řeckokatolického kostela v Kyjevě. Intervaly bombových útoků jsou tak krátké, že nemohou opustit sklepení, aby si mohli opatřit jídlo. Teď nemohou sklep opustit až do pondělí. Potraviny jim docházejí,” uvedla Natálie a dále popisuje, jak jsou nyní veškeré finance směřovány do armády a civilisté mají problém sehnat potraviny. I když jejich vlastní bezpečnost je ohrožena, mají starost o přátele, rodinu a lidi na severu země.

“Lidem docházejí potraviny. Ale nemůžeme ostatním, kteří jsou na hranicích nebo na severu, pomoci. Nemůžeme jim nic poslat,” uvedla v rozhovoru Nataliia.

Moje rodina mě potřebuje

Nataliia a její 12 letá sestra dostaly nabídku, aby uprchly za příbuznými k polským hranicím. Její rodiče je k tomu vybízeli i když její otec plakal, že už je nikdy neuvidí. Ale ony se rozhodly zůstat.

“Vidím své rodiče a babičku a vím, že to sami nemohou přežít. Můj otec dostal třetí den války infarkt. Moje babička je velmi stará a nemocná a potřebuje péči. Musíme zůstat spolu a být silní, abychom přežili,” řekla Nataliia Tomenko.

Její příbuzní jsou teď na polských hranicích. Uvízli několik dní v obrovsky dlouhé frontě, venku v zimě s malými dětmi. Rodiny se rozdělují, protože muži nemohou odjet ze země. Muži pláčou, ale zároveň vědí, že musí zachránit své rodiny.

Lidem docházejí potraviny. Sama Nataliia měla záchvaty paniky, ale zároveň se snaží uklidňovat svou 12-letou sestru, která také podléhá panice. „Pláče. Já se moc bojím. Všichni se bojíme,“ vypráví.

Romové jsou také Ukrajinci

“Romové jsou také Ukrajinci. Lidé by teď měli být jednotní, protože teď nastal čas si pomáhat,” říká Nataliia s tím, že v ulicích teď vedle sebe bojují Romové a neromští Ukrajinci společně za svou zemi.

Podle odhadů žije na Ukrajině asi 250 až 400 tisíc Romů. Asi 40 tisíc nemá žádný doklad totožnosti. Mnozí žijí ve strašlivé chudobě v segregovaných romských osadách. Anticiganismus (protiromský rasismus) je velmi rozšířený a široce přijímaný jak běžným obyvatelstvem, tak i vysoce postavenými politiky.

Země má dlouhou a ošklivou historii protiromského násilí, když byli Romové vyháněni ze svých domovů, a dokonce i vražděni, zatímco policie těmto pogromům přihlíží nebo i pomáhá pachatelům.

Nataliia ale vyzývá k jednotě. “Romové jsou také Ukrajinci. Lidé by teď měli být jednotní, protože teď nastal čas si pomáhat,” říká Nataliia s tím, že v ulicích teď vedle sebe bojují Romové a neromští Ukrajinci společně za svou zemi.

I přes svůj patriotismus a svou statečnost Romové však stále čelí anticiganismu. Nataliia popisuje, jak její 12-leté sestře spolužák řekl „sklapni, ty cikánko“, když si psal na chatu na Viberu, který škola v této době založila na podporu svých žáků.

“I za této situace jsou romské děti vystaveny nenávisti. Já jsem dětem na tomto chatu odpověděla: Teď nastala doba, abychom zůstali spolu. Potřebujeme být jednotní,” řekla v rozhovoru pro romský internetový magazín DIKKO Nataliia Tomenko.

Nataliia se angažuje v práci proti anticiganismu po mnoho let. Je zapojena do práce organizace ARCA, která získala společně s Evropským centrem pro práva Romů finanční podporu na boj proti anticigamismu. ARCA nyní pořádá sbírku na pomoc Romům v nouzi, včetně romským uprchlíkům.

Nejzranitelnější civilisté

Romové trpí společně se neromskými spoluobčany. Bomby nerozlišují mezi Romy a neromy. Ale vzhledem k rozšířenému anticiganismu jsou obavy, že Romům se nedostává stejné pomoci jako ostatním ukrajinským občanům. I proto rodina Nataliie poskytla ve svém domě přístřeší romským uprchlíkům.

V západní části Ukrajiny jsou velmi chudé romské osady.

“Nikdo se o ně nestará. Nemají práci. Před válkou sbírali kovy a prodávali je. Teď jsou v ještě zoufalejší situaci. Nemají ani na jídlo. Musíme něco dělat. Nechceme, aby civilisté umírali. Někdo by se měl o ně postarat. Zabezpečit jim potraviny,” říká Nataliia.

Nataliia vzhlíží k mírové budoucnosti své milované Ukrajiny. Přemýšlí již o tom, jakou pomoc budou lidé potřebovat, aby se dostali z tohoto traumatu. Děti a další zranitelní lidé.

“Můj vzkaz romské a ukrajinské mládeži: Mnoho lidí říká, že se zblázní, že jsou zdrceni. Cítím totéž, ale když budeme mluvit s ostatními, sdílet zkušenost naši a našich rodin, lidé nás uslyší. Takže vyzývám všechny: Nemlčte: ozvěte se, protože nebudete-li mluvit, nikdo nepomůže ani vám ani vaší rodině,” dodává na závěr rozhovoru pro romský internetový magazín DIKKO Nataliia Tomenko.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon