Michael O'Flaherty, ředitel Agentury Evropské unie pro základní práva: V boji s koronavirem nemá rasismus místo, lze zajistit právo na zdraví i základní lidská práva každého člověka
Před pár dny jsem byl šokován rozhovorem s číšníkem v jedné restauraci. Řekl mi, že epidemii koronaviru lze vyřešit tak, že se zastaví příchod migrantů do jeho země, neboť tito migranti mají špatné hygienické návyky. Díky této šokující poznámce, jsem si uvědomil, do jaké míry se současná situace dotýká lidských práv, stejně jako veřejného zdraví.
Je jasné, že potřebujeme silnou reakci k zachování zdraví, dobrá informovanost a transparentnost je základ. Zároveň ale musíme být velmi ostražití, pokud jde o dodržování základních lidských práv všech lidí. Je nepřijatelné zacílit na určitou skupinu obyvatel, jen proto, že mají jinou národnost nebo jsou z jiného etnika. Je nepřijatelné si vybrat někoho na ulici a zmlátit ho, protože si někdo myslí, že by mohl být nositelem viru.
Na druhou stranu je rozumné omezit nějaká naše práva týkající se například přístupu do škol nebo pracovišť. Tato omezení ale musí být úměrná cíle, kterého se snažíme dosáhnout.
Takováto opatření musí brát v potaz zvláštní situace určitých skupin lidí. Například starých lidí, kteří se potřebují dostat do nemocnic i přes svůj zdravotní stav. Děti, které mají jediné plnohodnotné jídlo ve školních jídelnách a jejich rodičů, kteří se o ně musí starat a nemohou chodit do zaměstnání. To je pouze nepatrné množství otázek, které si musíme pokládat, když bojujeme s tímto virem.
Agentura pro základní lidská práva (FRA) teď mapuje rozsah otázek lidských práv v našich členských zemích. V následujících týdnech zveřejníme svá zjištění, společně s doporučeními, jak například bojovat proti falešným zprávám.
Podle našeho názoru můžeme zajistit právo na zdraví lidí a zároveň respektovat základní lidská práva každého člověka.