Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Máš na to? Co je exekuce a jak probíhá

02. června 2015
Čtení na 5 minut
Máš na to? Co je exekuce a jak probíhá

V minulém díle jsme si ukázali, jak nás mohou přivést dluhy k exekuci. Teď si povíme, co to exekuce je – a co nás může čekat.

Exekuce je nástroj, kterým je možné po někom, kdo dluží, domoci zaplacení dluhu (nebo i jiných povinností, které neplní – nejen těch finančních), který dlužník dobrovolně neuhradil, ačkoli měl a ačkoli mu takovou povinnost uložil (nejčastěji) soud v soudním rozhodnutí. Věřitel (ten, komu dlužíme) se může obrátit na exekutora teprve tehdy, kdy má v ruce tzv. exekuční titul – jedná se nejčastěji o rozhodnutí soudu (více v předcházejícím článku o dluzích).

Vymáhání dluhu provádí buď soud (prostřednictvím soudních vykonavatelů) – a pak jde o soudní výkon rozhodnutí, nebo soudní exekutor (dále jen „exekutor“), a pak se mluví o exekuci. To, jestli bude dluh vymáhat soudní vykonavatel nebo exekutor, záleží na věřiteli – záleží jen na něm, na koho se obrátí. Nejčastěji se však věřitelé obracejí na exekutora, protože vymožení dluhu je plně v jeho rukou – tedy i nalezení
nejvhodnějšího způsobu, jak dluh uhradit. Kdežto vymáhá-li se dluh prostřednictvím soudu, musí se zapojit i samotný věřitel (především navrhnout nejvhodnější způsob vymožení dluhu).

Exekutor je oprávněn, ale současně povinen konat příslušné kroky, pokud se na něj věřitel s návrhem na nařízení exekuce (spolu s exekučním titulem) obrátí.

Exekutor neposuzuje, zda dlužíme, protože tuto otázku již řešil v předchozím řízení soud. Exekutor se zaměřuje pouze na otázku, jakým způsobem pro věřitele dlužnou částku vymoci.

Nevyhýbáme se doručování

V jednom z předchozích dílů jsme si ukázali, jak snadno se můžeme zadlužit.

Martin si ve spěchu nestihl koupit jízdenku na městskou dopravu a během jízdy bez lístku dostal od revizora pokutu, kterou zapomněl zaplatit. Mezitím si se svou přítelkyní našel pronájem bytu blíže v centru města, kam se spolu přestěhovali, ale neměli zde evidovánu adresu trvalého pobytu. Výzva věřitele (dopravního podniku) k zaplacení pokuty mu přišla na starou adresu, poté také žaloba věřitele od soudu i následný rozsudek ve věci. Jednoho rána Martin zjistil, že má obstaven účet a nemůže si z něj vybrat žádné peníze.

Základní pravidlo tedy zní: přebíráme si poštu. Vydaná soudní rozhodnutí, která jsou v právní moci (tedy už je nelze napadnout řádným opravným prostředkem – odvoláním) jsou podkladem pro exekutora, přestože o jejich existenci my (dlužníci) nevíme. Rozhodnutí se totiž považuje za doručené, i když si jej ve skutečnosti nikdy nepřevezmeme, třeba proto, že se na adrese svého trvalého pobytu nezdržujeme.

Na poště v místě našeho trvalého bydliště je možné si požádat například o osobní odnos pošty – to znamená, že si na poště domluvíme, že si budeme poštu osobně přebírat zhruba v intervalu 7 – 10 dní (jde o bezplatnou službu). Tím vyřešíme problém s přebíráním písemností, pokud nám přebírání pošty činí komplikace.

Rozhodnutí se považuje za doručené, i když si jej ve skutečnosti nikdy nepřevezmeme, třeba proto, že se na adrese svého trvalého pobytu nezdržujeme.

Může však dojít k pochybení, kdy nám soudní rozhodnutí není řádně doručeno, a to ne kvůli chybě naší straně – ale například proto, že jsme v době doručování písemnosti byli hospitalizováni v nemocnici nebo pracovně mimo domov. V takovém případě je nutné obrátit se na soud, který takové rozhodnutí vydal, a navrhovat, že doručení je vůči nám neúčinné. V tomto návrhu soudu musíme zdůvodnit, proč považujeme doručení za neúčinné (tedy třeba doložíme lékařskou zprávou, že jsme byli hospitalizováni nebo doložíme doklady o tom, že jsme byli na pracovní cestě). Návrh je nutné podat do 15 dnů ode dne, kdy jsme se o takovém soudním rozhodnutí dozvěděli. Pokud již navíc došlo k nařízení exekuce, ve stejné lhůtě zašleme další návrh, a to exekutorovi, kterým budeme navrhovat zastavení exekuce – rovněž tento návrh zdůvodníme (v kopii můžeme přiložit návrh adresovaný soudu).

Způsoby provedení exekuce

Peněžitý dluh může exekutor vymáhat několika způsoby (následující výčet není úplný, ale jedná se o přehled těch nejzákladnějších a nejčastěji užívaných způsobů provedení exekuce):

1) srážky ze mzdy
  • mzdou jsou myšleny nejen příjmy z pracovního poměru, ale i odměna z dohody o pracovní činnosti, dávky státní sociální podpory a pěstounské péče (ne jednorázové dávky, ne příspěvek na bydlení a ne dávky v hmotné nouzi), důchody nebo podpora v nezaměstnanosti
  • exekutor musí z každé výplaty dlužníkovi ponechat takzvanou nezabavitelnou částku, která se vypočte podle výše životního minima jednotlivce a částky normativních nákladů na bydlení dlužníka
2) přikázání pohledávky z účtu
  • jedná se o takzvané obstavení účtu
  • banka obstaví účet v okamžiku, kdy o dlužník o tomto způsobu provedení exekuce ještě neví (je mu doručováno později než bance), a dlužníkovi tak je znemožněno peníze z účtu vybírat, a to až do výše celkového dluhu
  • banka je však povinna vyplatit dlužníkovi částku do výše 6820 Kč (dvojnásobek životního minima), je však nutné banku o výplatu požádat
  • v takovém případě se dlužník může obrátit na toho, kdo mu peníze vyplácí, a žádat jej, aby peníze vyplácel jiným způsobem
  • pokud dlužníkovi na účet chodí jen výplata, lze se obrátit na exekutora s návrhem na zastavení exekuce, neboť mzda či jiný příjem má podléhat exekuci pouze formou srážek (viz bod 1)
3) prodej movitých nebo nemovitých věcí

  • exekutor smí přistoupit k prodeji věcí, až když k uhrazení vymáhané částky nepostačují ostatní způsoby provedení exekuce
  • exekutor nesmí prodat věci, které dlužník nezbytně potřebuje k uspokojování hmotných potřeb svých a své rodiny nebo k plnění pracovních úkolů, především běžné ošacení, obvyklé vybavení domácnosti, snubní prsten, věci (včetně zdravotnických potřeb), které dlužník potřebuje vzhledem ke své nemoci, nebo nesmí vzít hotovost do výše 6820 Kč (dvojnásobek životního minima)

Exekuční příkaz je příkaz k provedení exekuce, který vydává exekutor. V exekučním příkaze exekutor označí způsob provedení exekuce. Všechny způsoby provedení exekuce upravuje zákon, exekutor tedy nemůže exekuci provádět jinými způsoby. Pokud je to třeba k vymožení dluhu, exekutor může zvolit i více způsobů provedení exekuce (současně, anebo postupně).

Kam pro radu

Další rady a informace můžete nalézt pod následujícími odkazy:

 

Projekt je financován ČSOB Nadačním programem vzdělání 2014.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon