Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Lucemburský ministr zahraničí: Evropská unie se kvůli uprchlické krizi může rozpadnout

09. listopadu 2015
Čtení na 2 minuty
Budova Evropské komise v Bruselu (FOTO: Sébastien Bertrand, Wikimedia commons)

„Evropská unie se může rozpadnout,“ varoval v rozhovoru pro agenturu DPA lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn."Může to jít neuvěřitelně rychle, pokud se stane pravidlem izolace místo solidarity jak dovnitř, tak směrem ven."

Podle něj je ohrožena i myšlenka Evropy jako prostoru bez národních hranic. Čas na záchranu se krátí, zbývá "možná ještě několik měsíců".

Ministr, jehož země nyní předsedá EU, dodal: "Pokud ve Švédsku a v Německu zavřou poklop, pak nevím, co se stane na Balkáně. Opravdu si myslím, že to je velmi, velmi kritická situace, kterou teď máme."

Německo na hranici kapacit

O „zavření poklopu“ či alespoň jeho „přivření“ se přitom v Německu intenzivně diskutuje. Bavorsko je nespokojené s tím, že nefungují vnitřní německé přerozdělovací kvóty a že hlavní nápor uprchlíků se koncentruje právě na jeho území. Spolková země dokonce připravuje stížnost na centrální německou vládu.

Kancléřka Angela Merkelová musí ovšem kvůli své vstřícné politice vůči migrantům čelit sporům i uvnitř vládní koalice.

Naposledy se spor rozhořel kolem otázky omezení práv syrských azylantů. Návrh, aby Syřané měli omezenou možnost zvát do Německa svoje rodinné příslušníky podpořil včera i ministr financí Wolfgang Schäuble. "Musíme do světa vyslat jasný signál: jsme velice připraveni pomoci, ukázali jsme, že jsme, ale naše možnosti jsou také omezené," prohlásil zároveň Schäuble.

Nával uprchlíků vyvolal velký tlak na německou státní správu na úrovni obcí a také způsobil spory o to, jak se s krizí nejlépe vypořádat.

Polemiku na úrovni federální vlády rozpoutal v pátek ministr vnitra Thomas de Maiziére, který navrhl, aby byl mnoha uprchlíkům ze Sýrie napříště v Německu poskytován méně hodnotný ochranný status, než je plnohodnotný azyl. To by podle nových pravidel schválených ve čtvrtek německou vládou mimo jiné znamenalo, že tito uprchlíci by si do země nemohli zvát nejbližší příbuzné k pobytu na dva roky, jak to mohou činit lidé s postavením azylanta.

De Maiziére zřejmě po tlaku ve vládě později řekl, že "věci zůstanou zatím tak, jak jsou". Schäuble dnes ale zdůraznil, že kabinet tuto možnost detailně zkoumá.

Andreas Scheuer, generální tajemník bavorské Křesťanskosociální unie (CSU), což je sesterská strana vládní CDU Merkelové, označil de Maiziérův návrh za dobrý nápad.

Naopak vicekancléř a šéf sociálních demokratů Sigmar Gabriel zdůraznil, že je důležité, aby vláda nejprve prováděla opatření, která už schválila, než aby denně přicházela se stále novými opatřeními. "To vytváří dojem, že v německé vládě levá ruka neví, co dělá pravá," řekl.

Merkelová se o víkendu omezila na zdůraznění svého dlouhodobého názoru, že musí dojít ke spravedlivějšímu přerozdělování uprchlíků na celoevropské úrovni.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon