K Ortelu: „Příšerná zpráva o společnosti je to, že velká televize, významná firma a plnej sál celebrit dělají jakoby nic“.
Reportér České televize Jan Moláček vystihnul podstatné téma, když na svém facebookovém profilu o úspěchu skupiny Ortel v anketě Český slavík napsal: „Dokážu pochopit, že se lidi v nynější atmosféře zhlídnou ve špatně zamaskovaným neonacistovi. Ale příšerná zpráva o naší společnosti je to, že velká televize, významná firma a plnej sál celebrit dělají jakoby nic.“
Neboli: Není nic překvapivého, ani alarmujícícho na tom, že zhruba 30 tisíc lidí v anketě hlasovalo pro bývalého neonacistu a zjevně podprůměrného hudebníka a textaře Tomáše Ortela. Problém je v tom, že se během slavnostního večera, který si díky tradici nadále hraje na velkou společenskou událost, nenašel nikdo, kdo by na Tomáše Ortela a jeho kapelu vyjádřil názor. Nikdo z popových hvězd, pořadatelů, organizátorů, lidí z televize. To už je pak trochu komplexnější pohled na společnost.
Zpětně s Moláčkovým pohledem souzněl František Táborský ze skupiny Chinaski, která na slavnostním večeru vystupovala. „Ano, stydím se za sebe. Nemohu mluvit za celou kapelu, ale toto je můj soukromý názor," napsal Táborský na svém facebookovém profilu.
Podpora Ortelu
Kromě nadšeného ohlasu fanoušků kapely Ortel a gratulací ze strany extremistů z uskupení typu DSSS nebo Národní demokracie, reagovali smířlivě na úspěch Tomáše Ortela i některé hvězdy české pop music. "Můj názor je takový, že je snad v Česku nějaká demokracie. Ti kluci jsou normální muzikanti a zpívají to, co cítí. To by mělo být umožněno každému. A pokud by neumožnili účast (v soutěži Český slavík) každému, kdo dostane hlasy, nemá cenu takové soutěže dělat," prohlásil například frontman skupiny Kabát Josef Vojtek.
Ortel podpořila i několikanásobná vítězka ankety, zpěvačka Hana Zagorová: „Zrovna dnes jsme si četla texty skupiny Ortel a musím přiznat, že jsem na nich neshledala nic pohoršujícího. Ba naopak, musím s některými věcmi souhlasit. Jsou tam věci proti válce a píše se tam o Paříži, což je momentálně hodně aktuální téma,“ řekla Zagorová.
Píseň Mešita je hloupá, zákaz by
byl hloupější
Textař Michal Horáček se v rozhovoru pro internetovou televizi DVTV vyslovil pro svobodné
šíření písniček Ortelu, pokud nejsou v rozporu se zákonem.
Přestože jemu osobně připadají hloupé.
O písni Mešita
prohlásil, že mu připadá „na hraně parodie“. „Mně to
přijde jako kramářská píseň – kdysi se potulovali po venkově
lidé, kteří zpívali špatně a se špatnými texty tak nějak to,
co cítili na srdci. A co měli na srdci taky jejich posluchači,“
popsal Horáček.
A dodal: „Je to věc, která se mi nelíbí,
připadá mi hloupá. Na druhou stranu by mi připadalo mnohem
hloupější, kdybychom to nepovolili. Protože ta svoboda slova,
kterou všichni tak vzýváme, je velká hodnota. A začíná tam,
kde připustíme šíření něčeho, co se nám vůbec nelíbí.“
Stížnost a bojkot
Nespokojenost s tím, že pořadatelé, sponzoři ani televize na úspěch kapely Ortel nijak nezareagovaly nabyla i ostřejších podob. Stížnost Radě pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) podal poslanec ČSSD Jan Chvojka. Podle něj nemá kapela Ortel na televizní obrazovce co dělat. RRTV se podle svého ředitele Ivana Krejčího bude podnětem zabývat v nejbližších dnech.
Na Facebooku vznikly skupiny Nekoupím si Mattoni, dokud bude sponzorovat soutěž Český slavík, Mattonku už si po Ortelovi nekoupím nebo Mattoni už není pro mě – Měsíc nepití Mattoni – sponzora českých neonacistů, které vyzývají k bojkotu výrobků firmy Mattoni.
Viktor Stoilov, zakladatel a majitel nakladatelství TORST ohlásil bojkot literární ceny Litera. Jejím hlavním partnerem je totiž Magnesia, tedy součást Karlovarských minerálních vod, firmy, která produkuje i Mattoni. „Zlatýho slavíka nesleduji, ale rozčílilo mne, že nikdo z přítomných nereagoval na to, že cenu hlasováním získal náckovský Ortel. Nevadí to ani sponzorovi Mattoni, asi je v kurzu být s neonacistama na pódiu,“ vysvětlil Stoilov serveru lidovky.cz. „Myslím, že je dobré nenechat to jen tak být a nějak zareagovat. Jde o to, že Mattoni a Magnesia jsou stejní majitelé a já tam přece nemůžu letos přihlásit například knihu Chaima Cigana a dělat jako že nic a doufat v cenu a účastnit se ceremoniálu literární soutěže Magnesia Litera.“
Ortel a volby
„Zase ale buďme rádi, že letos
lidi hlasovali jen ve Slavíkovi a ne v nějakých volbách,“
shrnul letošní hlasování v anketě Český slavík politolog
Miloš Gregor.
Mnozí odborníci opakovaně tvrdí, že
Češi sice masově souzní s názory radikálů, kteří šíří
nenávist vůči Romům, uprchlíkům nebo islámu, ale že ve
volbách se drží víc „při zemi“ a rozhodují se především
podle svých ekonomických zájmů.
Tak uvidíme, krajské volby jsou za
necelý rok.