Zprávy o extremismu asi budou zmiňovat jen rozhodnuté případy
Souhrnné informace typu zpráv o extremismu v ČR možná budou nově zmiňovat pouze případy, které byly rozhodnuty soudně, nebo u kterých bylo ukončeno vyšetřování. Uvedl to ve čtvrtek ve Sněmovně ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v reakci na skutečnost, že ve zprávě o extremismu za letošní druhé čtvrtletí se objevil i dosud vyšetřovaný případ poslankyně SPD Karly Maříkové.
“Jsem připraven k debatě, zda v takovýchto dokumentech mají být uvedeny pouze případy, kde už je pravomocný rozsudek, kde je ukončeno prošetřování. Myslím, že ano. A určitě v tomto směru vydám příslušné pokyny,” uvedl ministr.
Poslankyně je kvůli svým výrokům vyšetřována pro podezření z podněcování nenávisti vůči skupině osob. Letos v lednu muslimské imigranty přirovnala k invazivním druhům rostlin a zvířat, které je zakázáno do EU dovážet. “Muslimští imigranti také nejsou původními obyvateli Evropy a stejně jako invazivní druhy znamenají nečekané šíření a postupné vytlačení původních obyvatel Evropy. Proto by měli mít také zákaz vstupu na území Evropské unie,” uvedla.
Na záležitost poukázal poslanec KSČM Zdeněk Ondráček s tím, že přípravné trestní řízení je ze zákona neveřejné. Podivil se, jak se případ Maříkové mohl ve zprávě objevit. Hamáček na to řekl, že informaci získalo ministerstvo z podkladů od policie. Odmítl, že by to znamenalo únik informace z vyšetřovacího spisu.
„Ministerstvo vnitra v žádném případě nemá přístup do vyšetřovacích spisů. V té souhrnné situační zprávě o projevech extremismu a předsudečné nenávisti za druhé čtvrtletí roku 2019 byla paní poslankyně zmíněna v souvislosti s jejím veřejně známým výrokem, který byl široce medializován. A ta prostá informace o zahájení úkonu trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod byla získána od policie v rámci shromažďování podkladů do situační zprávy,“ uvedl Hamáček.