Žena chtěla, aby nechali uprchlíky upálit. Původní pokuta za pouhý přestupek byla anulována a případ skončí u soudu
Za nenávistné komentáře na Facebooku skončí žena z Plzně před soudem. Původně byla žena potrestána správním orgánem v Plzni pokutou 500 Kč
za přestupek proti veřejnému pořádku. Úředníci po zásahu Nejvyššího soudu v Brně rozhodnutí anulovali a případ znovu předali justici s tím, že by se mohlo jednat o podezření z trestného činu. Nyní ženě hrozí až tři roky vězení za přečin podněcování k nenávisti vůči skupině osob.
Informoval o tom deník Právo.
Šestadvacetiletá žena z Plzně komentovala na Facebooku zprávu s videem o rodinách běženců nalezených v kamionech mezi nákladem zboží a následně umístěných do autobusů pro převoz do záchytného tábora loni v únoru.
“A my na ně budeme platit. Proč radši ty autobusy nezapálili,” napsala.
Poté svůj názor dále obhajovala i dál v komentářích lidí, kteří se ohrazovali, že mezi migranty jsou i děti.
“Až tyhle děti vyrostou a znásilní naše děti, tak si o tom můžeme popovídat. Nic normálního z nich nevyroste. To chcete, aby to tady vypadalo jak ve Francii nebo v Německu?” argumentovala.
Poté ji začala trestně stíhat policie a státní zástupce podal obžalobu loni v dubnu. Okresní soud později rozhodl, že jednání obvinění není tak společensky škodlivé, aby vůči ní musel vyvodit trestní odpovědnost. Případ proto postoupil přestupkové komisi.
Na podnět šéfa žalobců Pavla Zemana, nejvyšší soud v Brně rozsudky obou nižších soudů zrušil a nařídil nové projednání případu.
“Forma projevu podněcování není zákonem určena. Může k němu dojít jak přímo, tak například i skrytě, přičemž k vyvolání nenávisti jako jeho následku nemusí dojít,” vysvětlil Nejvyšší soud.
Novému projednání případu
před plzeňským soudem bránilo rozhodnutí přestupkové komise, která případ vyřešila uložením sankce dříve, než Nejvyšší soud stihl dovolání projednat.
Na doporučení Nejvyššího soudu úředníci původní rozhodnutí anulovali v rámci tzv. přezkumného řízení, které jim umožňuje přestupkový zákon jako formu mimořádného opravného prostředku. Tento postup zvolili, protože podle zákona nelze trestat někoho dvakrát za jeden a tentýž skutek.
“Vyjdou-li najevo skutečnosti, které odůvodňují posouzení skutku, o němž již bylo pravomocně rozhodnuto jako o přestupku, jako trestného činu, zruší příslušný správní orgán takové rozhodnutí v přezkumném řízení,” citoval Nejvyšší soud zákonnou úpravu, která podle něj může právní důsledky vyvolané pravomocným rozhodnutím správního orgánu zvrátit.
“Pravomocné rozhodnutí přestupkové komise Městského obvodu Plzeň 3 zrušil v přezkumném řízení magistrát města jako nadřízený správní orgán a celý spis byl pro účely projednání obžaloby vrácen Okresnímu soudu Plzeň-město,” řekl včera Právu mluvčí radnice Plzeň 3 Milan Knotek.