ZÁZNAM: Na pražském Náměstí Míru se četla jména obětí romského holokaustu
Na pražském Náměstí Míru se v pátek od 19 hodin konala připomínka obětí romského holocaustu. Organizace Ara Art připravila program Leperiben (česky vzpomínání), během kterého byla čtena jména obětí zavražděných nacisty.
Komponovaný večer zahájilo scénické vyprávění – příběh Zory Horváthové v podání Pavlíny Matiové za doprovodu tradiční romské hudby v podání Cimbálové muziky Viliama Didiáše, zpěvačky Marty Balážové, Pavlíny Dankové a Petry Gelbart
Poté následovalo předčítání jmen obětí romského holocaustu osobnostmi veřejného života. Jména přečetla například poslankyně Markéta Adamová Pekarová, zastupitelka městské části Praha 2 Lydie Franka Bartošová, novinářka Jarmila Balážová, psycholožka Monika Mihaličková, editor Českého rozhlasu Tomáš Bystrý, předseda spolku RomPraha Ladislav Goral, ředitel organizace Ara Art David Tišer, vysokoškolská pedagožka Dana Moree a další.
Během 2. světové války byli Romové z různých evropských zemí vězněni v tzv. cikánském rodinném táboře v komplexu koncetračních táborů Auschwitz-Birkenau. Sem bylo postupně internováno přes 22 000 romských mužů, žen a dětí.
O osudu osvětimského “cikánského tábora” bylo rozhodnuto už na jaře 1944. Práceschopní vězni byli transportováni do jiných táborů (muži do Buchenwaldu a ženy do Ravensbrücku) a v noci z 2. na 3. srpna 1944 bylo zbývajících téměř 3000 vězňů “cikánského tábora” (především starých a nemocných, žen a dětí) nahnalo do plynových komor. Podle nové studie mohlo být zavražděných té noci až 4 tisíce.