Zástupkyně ombudsmana Šimůnková se rozhodla ke konci srpna rezignovat
Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se rozhodla ke konci srpna rezignovat na svou funkci. Nesouhlasí s názory a profesním i lidským přístupem veřejného ochránce práv Stanislava Křečka, nechce ho už dál zastupovat a spolupracovat s ním. Řekla to dnes ČTK a zpravodajskému serveru Romea.cz zaslala rezignační dopis.
Šimůnkovou Sněmovna do funkce ombudsmanovy zástupkyně zvolila v listopadu 2019 a Křečka na post ochránce práv pak v únoru 2020. Mandáty jsou šestileté.
“Nechci a nemohu nadále zastupovat ombudsmana Stanislava Křečka ani s ním jakkoli spolupracovat, neboť s jeho názory, lidským i profesním přístupem zásadně nesouhlasím,” uvedla Monika Šimůnková v rezignačním dopise zaslaném zpravodajskému serveru Romea.cz.
“Pan Křeček mi krátce poté, co Senát PČR přijal kritické usnesení k jeho osobě, odebral za použití nepravdivých a smyšlených informací, které odmítám a zvažuji právní kroky na svoji obranu, veškerou agendu, které jsem se svědomitě, intenzivně a v souladu se složeným slibem věnovala po dobu výkonu svého mandátu a kterou nemohu tak, jak to činili všichni moji předchůdci v této pozici, nadále vykonávat ve prospěch lidí, kteří naši pomoc potřebují,” dodává v dopise Šimůnková,
“Pan Křeček mi sdělil, že mi agendu nevrátí, zakázal mi chodit na interní porady a řekl mi, že další spolupráci si představuje tak, že mě bude úkolovat ad hoc,” dodala pro zpravodajský server Romea.cz Monika Šimůnková.
Křeček ČTK řekl, že s další spoluprací počítal a je mu líto, že v rozhodování Šimůnkové převážily emoce.
Křeček a Šimůnková měli dlouhodobě rozdílné názory. Střetli se v minulosti kvůli výrokům na adresu Romů, kvůli přítomnosti otců u porodu v době epidemie či kvůli právům dětí. Ombudsman už dřív stáhl svou zástupkyni z vládních rad, v nichž za jeho kancelář zasedala. Od července jí pak odebral veškerou její agendu. Dodatečně to zdůvodnil prodlevami při řešení kauz. Šimůnková to odmítla. Za zástupkyni se postavila řada organizací.
Situací v úřadu veřejného ochránce práv se v polovině července zabýval sněmovní petiční výbor. Sešel se kvůli tomu třikrát. Nakonec se nepřiklonil k žádné ze stran sporu.
REZIGNAČNÍ DOPIS