Zástupci národnostních menšin k politikům: Přestaňte rozdmýchávat xenofobní nálady
Zástupci národnostních menšin v dotační komisi Ministerstva kultury odboru médií a audiovize se vymezili proti rostoucí národnostní, rasové a náboženské nesnášenlivosti. V prohlášení, jehož návrh předložil zástupce bulharské menšiny Georgi Bečev, vyjadřují obavy a znepokojení nad nenávistnými útoky, kterým v poslední době v naší zemi čelí čím dál více lidí pouze kvůli svému odlišnému etnickému původu, genderové orientaci či náboženskému přesvědčení.
Členové komise konstatují naprostou nepřijatelnost faktu, že se na rozdmýchávání xenofobie podílí i řada politiků naší země včetně vysokých ústavních činitelů. “Žádáme všechny veřejně činné osoby, aby se v zájmu udržení současné rozmanité České republiky zdržovaly všech projevů, jež živí xenofobní nálady,” uvádí se v prohlášení, které server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.
Veřejné prohlášení
S velkým znepokojením a obavami sledujeme přibývající projevy národnostní, rasové, náboženské a jiné nesnášenlivosti v ČR, jež stále více zamořují veřejný prostor. Nenávistným útokům, majícím zatím převážně verbální charakter, v poslední době v naší zemi čelí čím dál více lidí pouze kvůli svému odlišnému etnickému původu, genderové orientaci či náboženskému přesvědčení. Je smutné a nepřijatelné, že na rozdmýchávání xenofobie se podílí i řada politiků naší země, včetně vysokých ústavních činitelů. V touze po maximalizaci svého zisku se ve veřejné debatě nebojí sahat po lživých, překroucených či demagogických tvrzeních, často pod záminkou takzvaného boje proti politické korektnosti. Ve skutečnosti však touto cestou jen stavějí na odiv vlastní předsudky a mimoděk nabádají společnost, aby své strachy z cizího považovala za vlasteneckou hodnotu.
Žádáme všechny veřejně činné osoby, aby se v zájmu udržení současné rozmanité České republiky zdržovaly všech projevů, jež živí xenofobní nálady. Důsledky národnostní, rasové a náboženské nesnášenlivosti a nenávisti mohou být fatální, jak dobře víme z vlastní historie, kterou bychom neměli chtít opakovat.
Jako členové výběrové dotační komise v Programu podpory rozšiřování a přijímání informací v jazycích národnostních menšin (dále jen „Program“) posuzujeme projekty, které se uchází o finanční podporu ze státního rozpočtu na Ministerstvu kultury ČR. Jsme poradním orgánem ředitele věcně příslušného odboru, který jednotlivé projekty hodnotí, posuzuje a doporučuje k případné podpoře. Ředitel odboru médií a audiovize MK naše návrhy předkládá ke schválení ministru kultury, který o dotacích rozhoduje. Do dotační komise byl každý z nás nominován občanskými iniciativami, většinou spolky, reprezentujícími konkrétní národnostní menšiny žijící v ČR po projednání Radou vlády pro národnostní menšiny.
Jedním z hlavních cílů Programu je mimo jiné to, aby se s jeho přispěním národnostní menšiny mohly svobodně, volně a také ve svém vlastním jazyce vyjadřovat a komentovat aktuální dění ve vlastní minoritě, jakož i ve většinové společnosti. Periodika, která jsou Programem podpořena, však nejsou určena výhradně pro okruh čtenářů z řad jednotlivých národnostních menšin. Většinová společnost si na jejich základě může učinit obrázek o tom, jak pestrá je etnická skladba dnešní České republiky. Program je tedy zároveň garantem, že její národnostní různorodost a bohatost bude v naší polistopadové svobodné společnosti i nadále chápána jako něco zcela přirozeného. Možnost o tom svobodně hovořit, dokonce ve vlastním menšinovém jazyce, nadto s podporou státu, v němž žijeme, také chápeme jako jeden z důležitých výdobytků Listopadu ´89 a zároveň ukazatel stavu naší demokracie.
My, jako zástupci národnostních menšin žijících v ČR, tedy jedné z ohrožených skupin obyvatelstva, na nebezpečí xenofobie budeme důrazně upozorňovat až do doby, kdy zcela pomine.
Prohlášení schválili zástupci národnostních menšin na jednání komise dne 21. února 2017.
- Mgr. Georgi Bečev, Ph.D., zástupce bulharské menšiny
- Eugenie Číhalová, zástupkyně ruské menšiny
- Ing. Eva Zajíčková, CSc., zástupkyně slovenské menšiny
- Ildikó Cséfalvay, zástupkyně maďarské menšiny
- Ing. Richard Neugebauer, CSc., zástupce německé menšiny
- Janusz Konieczny, zástupce polské menšiny
- Vital Timoščenko, zástupce běloruské menšiny
- Alexandr Anders, zástupce ukrajinské menšiny
- Mai Nguyenová, zástupkyně vietnamské menšiny
- Miroslav Kováč, zástupce romské menšiny