Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zájezdy do sociálně vyloučených lokalit? Nápad ústeckých studentů vyvolává rozpaky. Vytvářet z životních trablů druhých lidí atrakci, není šťastné

09. prosince 2020
Čtení na 4 minuty
Web projektu GypTOUR

Pokud navštívíte web gypTOUR.cz, na úvodní stránce spatříte velkou černobílou fotografii sociálně vyloučené lokality. Zchátralé domy, rozbitá okna, tuny odpadků na volném prostranství…Velmi depresivní snímek, jemuž ovšem vévodí výrazný nápis „Zažijte atmosféru vyloučených lokalit!“ To, co na první pohled vypadá jako nepříliš povedený recesistický vtip, je seriózně myšlený projekt zážitkových pobytů.

Autoři projektu: “Sociálně vyloučené lokality a vše mimo ně, to jsou dva odloučené světy. Chceme mezi nimi vytvořit alespoň malý můstek, lávku, abychom tuto problematiku otevřeli. “

Zatímco většina sociologů i aktivistů si láme hlavu s tím, jak najít pro obyvatele sociálně vyloučených lokalit „cestu ven“, autoři projektu naopak chtějí ostatním zprostředkovat každodenní život v těchto lokalitách formou víkendového zážitkového pobytu…

“Sociálně vyloučené lokality a vše mimo ně, to jsou dva odloučené světy. Chceme mezi nimi vytvořit alespoň malý můstek, lávku, abychom tuto problematiku otevřeli. Vždyť když jsme tento projekt chystali, spolupracovali jsme s mladými lidmi z Prahy, kteří vůbec o těchto problémech netušili, nevěděli, že máme na Ústecku nějaké vyloučené lokality,“ řekl pro server Romea.cz Josef Procházka, jeden z trojice autorů. Těmi dalšími jsou Adam Michel a Samuel Kubec.

Studenti zájemcům slibují zajištění vstupu a pobytu v takzvané „no-go zoně“, tedy místě, kam je lepší raději nechodit. Během víkendu budou bydlet u hostitelské rodiny, která se stane jejich průvodcem vyloučenou lokalitou. Přiblíží jim každodenní život, jejich starosti, podstatné atributy života v sociálně vyloučené lokalitě, zajdou spolu do hospody, popřípadě se zúčastní společných akcí lokality – schůze nájemců, úklid prostranství atp.

Host hostitelské rodiny by tak měl získat realistický pohled na život v nejchudší části obyvatelstva, poznat místní komunitu a osobní příběhy jejích obyvatel. V neposlední řadě pak možnost je finančně podpořit. Jak autoři projektu zdůrazňují, většina získaných financí poputuje zpět do lokality.

Jedním z Romů, který se o projekt velmi zajímá, je ředitel spolku Romano jasnica, Martin Cichý. Tato nezisková organizace totiž působí v Trmicích, jehož sociálně vyloučená lokalita by měla být první dostupnou v nabídce GypTOUR.

“Ve mně tento projekt vyvolává rozporuplné pocity. V jedné rovině vidím možnost zlepšení finanční situace lokality tím, že některé rodiny se budou o návštěvníky starat, ubytují je a zajistí stravování a další nezbytné věci. V této těžké sociální situaci pro ně bude každá koruna dobrá. Když chtějí ostatní vědět, jak se žije lidem v sociálně vyloučeným lokalitách, tak proč jim to neumožnit. V druhé rovině ovšem vidím nebezpečí z možného zneužití těchto pobytů ze stran příslušníků extremistických skupin. Z toho mám velkou obavu. Pokud se této „cestovky“ chytí extremisté a takový pobyt si koupí, určitě si pořídí fotografie, videa, budou je dávat na sociálně sítě a obyvatele lokality zesměšní. Navíc během pobytu mohou získat jejich citlivá osobní data, adresy a další údaje. Z tohoto důvodu můj názor není zcela vyhraněný,” uvedl pro Romea.cz Cichý.

Přestože by se mohlo zdát, že o tento typ zážitku zřejmě nebude nijak valný zájem, Josef Procházka tvrdí, že svoji cílovou skupinu již mají a znají.

“My jsme si nějakým způsobem ověřovali, jestli o tento typ zážitku bude zájem, a zjistili jsme, že ano. Vesměs jde o vysokoškoláky, naše známé a známé našich známých. Ti všichni by se rádi o životě v sociálně vyloučených lokalitách dozvěděli víc. Jsou to mladí lidé, kteří se chtějí učit nové věci a jsou ochotní si poupravit svůj názor,” uvedl student.

Radost z nápadu cestovky po sociálně vyloučený lokalitách nemá zastupitel a podnikatel Martin Bajger, který v Trmicích nejen působí, ale též žije.

David Beňák, ředitel Agentury pro sociální začleňování: “Vytvářet z životních trablů druhých lidí atrakci, byť s dobrým úmyslem, není z mého pohledu šťastné.”

“Jako podnikatel vítám každý podnikatelský záměr, pokud má nějaký význam. Ale musí být promyšlený. Z nápadu ústeckých studentů tento pocit nemám. Představa, že jedna hostitelská rodina se bude celý víkend starat o hosta, vytvoří mu smysluplný program a zároveň ho zasvětí do svého života, je mylná. Nejde o středostavovské rodiny, nýbrž o lidi žijící v nouzi. Navíc hrozí reálné nebezpečí, že se obyvatelé po čase mohou cítit jako cvičené opice,“ řekl Martin Bajger. ” Že by návštěvník takto získal reálný dojem o životě místní komunity, není možné,” dodal.

Projekt středoškoláků se zatím nachází v pilotní fázi, takže je ještě dost věcí, které čekají na konkrétní řešení, například zajištění bezpečnosti hostů.

“Pokud jde o bezpečnost lidí, to patří mezi věci, které ještě nemáme dořešené. My v tuhle chvíle pracujeme na kontaktech s těmi konkrétními hostitelskými rodinami, s těmi bychom tyto ožehavé problémy chtěli řešit, protože sami nevím, jak na to, jak to prakticky zajistit,” dodává Procházka.

Nápad se moc nelíbí řediteli Agentury pro sociální začleňování Dabidu Beňákovi.

“Záměr studentů – zahájení dialogu mezi různými společenskými skupinami a nastartování vzájemného pochopení – je rozhodně chvályhodný. Osobně se ovšem domnívám, že forma „cestovní kanceláře“ není tím správným způsobem, jak ho naplnit,” uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Beňák.

“Vytvářet z životních trablů druhých lidí atrakci, byť s dobrým úmyslem, není z mého pohledu šťastné, navíc přiblížit život lidí v sociálně vyloučených lokalitách lze i méně radikálními cestami. Jako Rom to necítím úplně dobře. V těchto oblastech žijí lidé, kteří potřebuji pomoc a šanci na lepší život, pokud o to budou stát. A toto nejspíš nepřijmou turisté, kteří hledají senzaci,” dodal David Beňák.

Vzhledem ke koronavirové situaci je termín reálného spuštění projektu nejasný. Autory projektu dle jejich vlastních slov ještě čeká dost práce. Nechme se tedy překvapit. Snad jen se ze sociálně vyloučených lokalit nestanou českou obdobou amerických indiánských rezervací, kam se jezdí ostatní seznamovat s „tradičním“ způsobem života původních obyvatel severoamerického kontinentu…

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon