Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Žáci v Terezíně přečetli sto jmen Židů, které zavraždili nacisté. Lidé si oběti připomínali po celé republice

03. května 2019
Čtení na 3 minuty
Veřejné čtení jmen obětí holocaustu - Jom ha-šoa v Liberci (FOTO: Nadační fond obětem holocaustu)

Žáci chabařovické základní školy v Terezíně přečetli ve čtvrtek 2.května sto jmen Židů, které zavraždili nacisté. Uctili tak před modlitebnou z doby ghetta památku obětí holokaustu. Modlitbu poté odsloužil vrchní zemský rabín Karol Sidon.

Vzpomínkový den se konal i na jiných místech České republiky. Památník Terezín společně s Federací židovských obcí v ČR a Terezínskou iniciativou vzpomínku pod názvem Jom ha-šoa, tedy Den vzpomínání na oběti holokaustu, pořádal dnes po devětadvacáté.

Lidé si v Terezíně, kam zavlekli nacisté v letech 1941 až 1945 na 155.000 Židů z celé Evropy, připomněli kromě jiných českého klavíristu, skladatele klasické a jazzové hudby a organizátora kulturního života v terezínském ghettu Gideona Kleina, od jehož narození letos uplyne 100 let. Tento nadějný umělec zemřel rukou nacistů ve věku pouhých 25 let.

Osud desetitisíců Židů z celé Evropy, kteří prošli terezínským ghettem, připomínaly do roku 1989 jen Židovský hřbitov ze 70. let a pietní místo u řeky Ohře, kam nacisté vhodili popel svých 22.000 obětí. Odhaduje se, že v důsledku stresu, hladu a špatných ubytovacích podmínek zemřelo v ghettu 35.000 lidí. Většina ostatních pak zahynula po transportu ve vyhlazovacích táborech.

Terezínských obětí bylo tolik, že poslední jména zazní v roce 2340. Památku na oběti uchovávají nyní například Muzeum ghetta a stálé expozice věnované literární, hudební, výtvarné a divadelní tvorbě vězňů bývalého ghetta. V nich se každoročně koná i řada vzpomínkových a kulturních akcí. Nejbližší bude výtvarně-dokumentární výstava děl ze sbírky Památníku Sachsenhausen s názvem Umělci a koncentrační tábor. Vernisáž se uskuteční ve IV. dvoře Malé pevnosti 7. května 2019.

Akce Veřejné čtení jmen proběhla i na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad, kde uctila památku Židů a Romů, kteří byli zavražděni nacisty během druhé světové války. Zúčastnili se jí lidé z široké veřejnosti čtením jmen obětí holokaustu. Ze seznamu četl také pražský primátor Zdeněk Hřib, izraelský velvyslanec v ČR Daniel Meron a ministr zahraničí Tomáš Petříček. Vzpomínková akce se konala po celé zemi, například v Brně, Prostějově, Havlíčkově Brodě a Plzni. Čtení při 14. ročníku vzpomínkového dne Jom ha-Šoa organizoval Institut Terezínské iniciativy.

“Dáváme najevo úctu lidem, kteří byli bezdůvodně a bezprávně zavražděni. Chceme, aby se připojili všichni hlavně z většinové společnosti, protože holokaust je součástí také našich dějin,” sdělila ČTK ředitelka institutu Tereza Štěpková. Zájemci dostali seznam několika jmen obětí a měli možnost je přečíst do mikrofonu. Četla také pamětnice holokaustu a autorka knihy Odložený život Dita Krausová.

Oběti přišel uctít i rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima, rakouský velvyslanec Alexander Grubmayr, německý velvyslanec Christoph Israng a francouzský velvyslanec Roland Galharague.

Nově se připojila města Karlovy Vary, Mikulov, Nýrsko, Prostějov a Teplice. V Liberci se do čtení zapojili studenti Technické univerzity před Krajskou vědeckou knihovnou, kteří dále předvedli komponovaný program Vlaky naděje v Památníku obětem šoa. V Havlíčkově Brodě byla součástí vzpomínky výstava fotografií židovských památek z Havlíčkobrodska.

V Praze bylo přečteno kolem 200 jmen, v celém Česku kolem 2000. “Každý rok jsou jména vybírána náhodně. V jiných městech než v Praze se primárně vybírají místní jména,” řekla ČTK koordinátorka Eliška Waageová.

V Praze se Veřejné čtení jmen koná od roku 2006, další česká města se začala připojovat v roce 2014. Ve stejném roce se začala číst i jména romských obětí. Mezi pořadatele v městech patří židovské obce, městské úřady, muzea, knihovny, pedagogové či dobrovolníci.
 

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon