Za vydání tzv. "bible" popíračů holokaustu potvrdil soud v Brně peněžitý trest
Krajský soud v Brně potvrdil peněžitý trest pro vydavatelství Bodyart Press a jeho jednatelku Hedviku Fiksovou za vydání a šíření knihy Davida L. Hoggana Mýtus šesti milionů, která popírá holokaust. Podle rozsudku soudu ve Žďáru nad Sázavou se tím vydavatelství i jeho jednatelka dopustili přečinu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. Krajský soud rozsudek potvrdil a odvolání zamítl. Fiksová dostala trest 15.000 korun, vydavatelství 45.000 korun.
Kniha vyšla v Bodyart Press v roce 2016 nákladem přesahujícím 600 kusů, většina z nich se prodala. Právník Martin Zobač u soudu uvedl, že Fiksová se s obsahem knihy neztotožňuje a nechala ji přeložit a vydat pouze za účelem finančního prospěchu.
Předsedkyně senátu Markéta Jirsová při vyhlášení rozhodnutí uvedla, že kniha neobsahuje žádnou předmluvu, kde by byl prezentován názor Fiksové na obsah knihy. “Pouze prostřednictvím internetu vydala vyjádření, že s knihou nemá nic společného,” uvedla soudkyně. Rozhodnutí nižší instance potvrdila včetně výše peněžitých trestů.
Popírání genocidia je podle českého práva trestným činem a lze jej potrestat až třemi lety vězení. Státní zástupkyně požadovala ve svém návrhu peněžité tresty 20.000 pro Fiksovou a 60.000 pro společnost Bodyart Press. Výše trestu byla podle Budzińské odvozena od příjmu společnosti a Fiksové, které pracuje v mateřské škole.
Vyšetřovatelé se knihou Mýtus šesti milionů začali zabývat začátkem loňského roku, kdy na nakladatelství a jeho produkci upozornil Deník N. Vrchní státní zastupitelství v Praze věc předalo na Vysočinu. Policie případ nejdříve loni v březnu odložila. Nejvyšší státní zastupitelství ale nechalo rozhodnutí přezkoumat a vyšetřovatelé pak nakladatelství a jednoho člověka koncem léta začali stíhat.
Mýtus šesti milionů je jednou z nejznámějších publikací popírajících holokaust. Autor útlého spisku například tvrdí, že údaj o šesti milionech židovských obětí nacismu je “záměrným a bezostyšným” paděláním historie a že jde o “legendu genocidy”.