VIDEO: Z "romské rady" kvůli Válkové po mimořádném jednání odchází František Bikár. Většina občanských členů bude s Válkovou spolupracovat
Většina občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny bude nadále spolupracovat se zmocněnkyní pro lidská práva Helenou Válkovou a nebudou požadovat její odstoupení. Vyplývá to z rozhovorů s některými členy “romské rady”, které poskytli romské internetové televizi ROMEA TV po pátečním mimořádném jednání, kde Válková vysvětlovala a popisovala okolnosti vzniku kritizovaných článků. Helena Válková nepřesvědčila Františka Bikára a ten na konci jednání ohlásil, že z rady odstupuje. Je už tak třetím členem rady, který kvůli Heleně Válkové rezignoval.
Válková vysvětlovala občanským členům rady spolupráci s prokurátorem z procesu Milady Horákové Josefem Urválkem na článku, který obhajoval institut ochranného dohledu zneužívaný komunistickým režimem k šikaně disidentů. Rozebíralo se také její spoluautorství sborníku z osmdesátých let. Členové rady Válkovou kritizovali i za její zamítavé hlasování o vydání poslance SPD Miroslava Roznera.
Na konci mimořádného jednání rezignoval na členství v radě František Bikár. “Své důvody rezignace jsem sdělil osobně paní Válkové během mimořádného jednání v pátek. I když jsem vyslechl její vysvětlení, proč byla pod prací podepsána s komunistickým prokurátorem Urválkem a jaké statě psala ve sborníku o “kriminalitě cikánů”, nemám k současné zmocněnkyni již důvěru,” řekl Bikár pro zpravodajský server Romea.cz.
“Myslím, že i když někteří občanští členové argumentují pracovitostí paní Válkové, sami nemají jasno v otázce důvěry v ní. Mezi mé zásadní výtky paní Válkové patří rozhodně její spolurozhodování o nevydání poslance Roznera v souvislosti s jeho výrokem o “pseudokoncentráku v Letech”. To se ovšem nestalo během hlubokého komunismu, ale minulý rok. Neochota paní zmocněnkyně rezignovat na tento post dál posouvá hranice toho, co jsme schopni sami přijmout za cenu členství v Radě,” dodal František Bikár.
Naopak Helena Válková byla s výsledkem jednání spokojena. “Já jsem stejně jako na Radě vlády pro lidská práva vysvětlila to, co jsem považovala za nutné. Tzn. uvést na pravou míru ty lži, které o mně šíří masmédii. Doložila jsem jim to konkrétními informacemi a jsem ráda, že jsme došli k výsledku, který je pro mě a mé setrvání v pozici zmocněnkyně vlády pro lidská práva dobrý. Takže v tomto ohledu jsem spokojená,” řekla pro ROMEA TV Válková.
Helena Válková odmítla odpovědět na otázku, zda ukázala členům rady originály sborníků, o kterých média informovala. “To já vám nebudu říkat, protože to je přesně to, o čem já chci vždycky mluvit konkrétně až na té příslušné radě, aby měli všichni stejnou šanci zjistit jaké nepravdy se o mně šíří a vysvětlit to, co je nejasné,” řekla zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková a rozhovor předčasně ukončila.
ROZHOVOR S HELENOU VÁLKOVOU
“My jsme teď měli možnost s ní mluvit, ptát se jí. Ona nám představila celou šíři toho problému a trošku změnila i naše nahlížení na tu celou kauzu,” řekl ROMEA TV místopředseda rady Jan Husák. “My jsme paní Válkové řekli, že ty publikace byly nešťastné. Ten pohled na celou publikaci vyzní trošku jinak, než je v médiích prezentováno. Musíme to sledovat v kontextu doby a navíc ona na tom sborníku nepracovala sama, byl to tým autorů a ona tehdy vycházela z nějakých zdrojů, které byly skládány dříve, než ona nastoupila do výzkumného ústavu,” dodal Husák, který odmítl možnost, že by rezignoval na post v radě.
ROZHOVOR S JANEM HUSÁKEM
Podle dalšího člena rady Simona Slaniny média zkreslila některé informace o Heleně Válkové. “Celou tu kauzu nepovažuji za relevantní. Radě nepřísluší jmenovat paní profesorku nebo jí odvolávat,” řekl pro ROMEA TV Simon Slanina.
Martin Kaleja nechce hodnotit obsah sborníku o Romech, na kterém se jako spoluautor Válková podílela. “Informace, které se ke mně dostaly nebo dostávají, nemusí být úplné čili v této věci skutečně jsem zdrženlivý,” řekl pro ROMEA TV Kaleja, který uvedl, že žádný sborník neviděl, pouze úryvky textů, a myslí si, že jsou vytržené z kontextu. “Také vlastně ani nevím, do jaké míry byla autorkou paní zmocněnkyně, protože sama sdělila, že některé texty psala ve spoluautorství, čili tzn. z logiky věci, že některý úsek textu je autorstvím její, některý úsek není,” dodal Martin Kaleja s tím, že podle něj v současné době Helena Válková realizuje věci, které směřují k podpoře Romů,
ROZHOVOR S MARTINEM KALEJOU
ROMEA TV chtěla dát prostor k vyjádření i dalším občanským členům Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, ale ti se po pátečním mimořádném jednání odmítli vyjádřit.
Rada vlády pro záležitosti romské menšiny se skládá ze zástupců státní správy a tzv. občanské části, kterou tvoří standardně 15 Romů a Romek. Po rezignaci tří členů rady jich zatím v tomto poradním orgánů zůstává 12.
REZIGNOVALI
- PhDr. Renata Köttnerová, občanská členka Rady
Jmenována usnesením vlády ze dne 12. května 2014 č. 352 - Mgr. Lucie Fuková, občanská členka Rady
Jmenována usnesením vlády ze dne 12. května 2014 č. 352. - František Bikár, občanský člen Rady
Jmenován usnesením vlády ze dne 12. května 2014 č. 352.
STÁVAJÍCÍ OBČANŠTÍ ČLENOVÉ
- Mgr. Jan Husák, místopředseda Rady jmenován usnesením vlády ze dne 11. ledna 2019 č. 31.
- Mgr. Alica Sigmund Heráková, občanská členka Rady
Jmenována usnesením vlády ze dne 8. března 2018 č. 147 - Iveta Theuserová, DiS., občanská členka Rady
jmenována usnesením vlády ze dne 11. ledna 2019 č. 31. - Petr Torák, MBE, občanský člen Rady
Jmenován usnesením vlády ze dne 8. března 2018 č. 147 - Doc. PhDr. et PhDr. Martin Kaleja, Ph.D., občanský člen Rady
Jmenován usnesením vlády ze dne 12. května 2014 č. 352. - Čeněk Růžička, občanský člen Rady
Jmenován usnesením vlády ze dne 12. května 2014 č. 352. - Bc. Edita Stejskalová, občanská členka Rady
Jmenována usnesením vlády ze dne 12. května 2014 č. 352. - Josef Stojka, občanský člen Rady
Jmenován usnesením vlády ze dne 8. března 2018 č. 147 - Štefan Oláh, občanský člen Rady
Jmenován usnesením vlády ze dne 8. března 2018 č. 147 - Bc. Tomáš Ščuka, občanský člen Rady
jmenován usnesením vlády ze dne 11. ledna 2019 č. 31. - Simon Slanina, občanský člen Rady
jmenován usnesením vlády ze dne 11. ledna 2019 č. 31. - Bc. Zdeněk Guži, občanský člen Rady
jmenován usnesením vlády ze dne 11. ledna 2019 č. 31
DALŠÍ ČLENOVÉ
- Andrej Babiš, předseda Rady, předseda vlády České republiky
- prof. JUDr. Helena Válková, CSc., zmocněnkyně vlády pro lidská práva a místopředsedkyně Rady
- PhDr. Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury v Brně
- PhDr. Martin Povejšil, náměstek pro řízení sekce bezpečnostní a multilaterální náměstek pro řízení sekce bezpečnostní a multilaterální
- Ing. Karel Tyll, náměstek ministra sekce 06 – Veřejné rozpočty, Ministerstvo financí
- PhDr. Lubomír Zaorálek, ministr kultury
- Mgr. Michal Franěk, náměstek ministryně spravedlnosti
- Václav Strouhal, DiS., zástupce krajských koordinátorů pro romské záležitosti
- Ing. Klára Dostálová, ministryně pro místní rozvoj
- Ing. Robert Plaga, PhD., ministr školství, mládeže a tělovýchovy
- Jan Hamáček, ministr vnitra
- Dipl.-Pol. Jana Maláčová, MSc., ministryně práce a sociálních věcí
- prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D., náměstek pro zdravotní pojištění, ministerstvo zdravotnictví
- RNDr. Petr Pospíšil, Svaz měst a obcí
- Jiří Navrátil, Asociace krajů ČR