Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Volby do Evropského parlamentu: Návod kdy, kde a jak volit

23. května 2019
Čtení na 3 minuty
Volby (Ilustrační FOTO: Zdeněk Ryšavý)

Volby do Evropského parlamentu se konají v pátek 24. května od 14:00 do 22:00 a následně také v sobotu 25. května od 8:00 do 14:00. Víte, jak volit, aby byl váš hlas platný, a co si vzít s sebou do volební místnosti? Přinášíme vám základní informace a přehledný návod, jak využít správně svého hlasovacího práva.

Voličem může být každý občan ČR, který nejpozději do druhého dne voleb dosáhl věku 18 let. Volit lze pouze na na území České republiky, buď v místě trvalého bydliště nebo s pomocí voličského průkazu. Nelze volit ze zahraničí.

Hlasovací lístky

Nejpozději do 21. května vám měli do vaší schránky přijít hlasovací lítsky. Lístky jsou v modré obálce a na obálce je napsáno kam máte jít volit, tedy adresa volební místnosti a číslo volebního okrsku.

Modrá obálka obsahuje sadu hlasovacích lístků. Na jednom lístku je vždy jedno politické uskupení, respektive jména kandidátů strany nebo hnutí. Celkem si v České republice můžete vybrat z 39 stran a hnutí a zvolit 21 europoslanců z ČR.

Oproti jiným volbám, například komunálním nebo parlamentním, v celé ČR se volí stejní kandidáti, tzn. každá strana nebo hnutí sestavily jednu kandidátku, kde mohlo být maximálně 28 kandidátů.

Volební místnosti

Adresu volební místnosti tedy najdete na modré obálce. Pokud by vám však volební lístky z nějakého důvodu nepřišli do schránky nic se neděje. Klidně jděte volit, volební lístky vám musí dát i ve volební místnosti. Adresu volební místnosti najdete také na oficiálních webových stránkách své obce. Tato informace tam musí být povinně zveřejněna.

Volební místnosti jsou většinou v základních školách, v těch menších městech třeba na místních úřadech apod. Ve větších městech, například v Praze, Brně nebo Ostravě může být v jedné budově, například ve škole, více volebních místností. Tu svou najdete jednoduše podle adresy bydliště. Takže název vaší ulice a číslo volební místnosti bude například vyvěšen na vstupních dveří od budovy.

Jak volit

Ve volební místnosti se musí každý volič prokázat komisi platným občanským průkazem nebo cestovním pasem, jinak mu nebude hlasování umožněno. Pokud volíte mimo své trvalé bydliště, tak musíte mít voličský průkaz.

Po prokázání totožnosti dostane volič prázdnou obálku s úředním razítkem. Pokud nemáte hlasovací lístky, požádejte o ně a okrsková volební komise vám je musí vydat.

S úřední obálkou a hlasovacími lístky vstoupí volič do prostoru určeného k úpravě hlasovacích lístků za tzv. plentu. Zde si vybere hlasovací lístek toho kandidujícího subjektu, pro který chce hlasovat. Volič může hlasovat pouze pro jednu stranu nebo hnutí, vybere si tedy pouze jeden jediný hlasovací lístek!

Na vybraném hlasovacím lístku pak může volič maximálně dvěma kandidátům udělit preferenční hlas. To učiní tak, že zakroužkuje jejich pořadové čísloNemusí však kroužkovat žádného kandidáta. Pokud volič zakroužkuje více než dva kandidáty, nebude se přihlížet k žádnému přednostnímu hlasu. Jiné úpravy hlasovacího lístku nemají na jeho posuzování vliv.

Pak již stačí vložit hlasovací lístek do orazítkované obálky a vhodit před zraky volební komise obálku s hlasovacím lístkem do připravené volební schránky.

Volby v zahraničí

Občan České republiky, který se nachází v době voleb v zahraničí nemůže, jak už jsme uvedli, volit české kandidáty do Evropského parlamentu. Ale pozor, může volit kandidáty v tom členském státě Evropské unie, na jehož území se občan ČR v době voleb do Evropského parlamentu nachází, tzn., chce hlasovat pro kandidáty, kteří jsou zpravidla občany tohoto jiného členského státu Evropské unie. 

Například pokud se nachází na Slovensku může vybírat ze stran a hnutí, které kandidují na Slovensku.

Volby do Evropského parlamentu v celé EU probíhají v rozmezí od 23. do 26. května 2019. Den/dny konání voleb do Evropského parlamentu v jiném členském státě Evropské unie se mohou lišit ode dnů, na které je stanoveno konání voleb na území České republiky. Například na Slovensku probíhají volby pouze v sobotu 25. května.

Pokud chce občan ČR takto volit v zahraničí, tedy kandidáty jiného státu EU, musí splnit podmínky pro výkon volebního práva stanovené právním předpisem příslušného členského státu Evropské unie. Informace o těchto podmínkách může občan ČR získat na internetu, na příslušných webových stránkách jednotlivých členských států.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon