Vojtěch Lavička a Miroslav Brož v pořadu TRIN: Rodina zemřelého Stanislava Tomáše má právníka, komunikace policie a politiků nepřispěla k uklidnění napjaté situace
Pořad TRIN se věnoval případu, jenž od sobotního odpoledne hýbe veřejností, médii i sociálními sítěmi. Týká se policejního zásahu proti Stanislavu Tomášovi v Teplicích. Ten umřel. Policie nejdříve tvrdila, že v sanitce a verze ze včerejší tiskové konference zní, že v nemocnici. Současně odmítá, že by zásah zasahujících policistů s úmrtím jakkoliv souvisel. Smrt přikládá vlivu drog.
Policisté mají podporu premiéra, ministra vnitra, policejního prezidenta a dalších. Rodina, ale i řada aktivistů a organizací, včetně těch mezinárodních a Rady Evropy, žádají přešetření případu.
Od začátku rodině zemřelého Stanislava Tomáše pomáhá Miroslav Brož a Josef Miker z organizace Konexe. “Vzápětí po události jsme na místě začali působit komunitními metodami a začali pomáhat sestře zemřelého – Simoně,” uvedl v rozhovoru pro ROMEA TV Miroslav Brož. “Rodina před lety prošla velkou tragédií, při které zemřel bratr nyní zemřelého Stanislava a jeho tatínek. Na rodinu to tenkrát mělo devastující vliv. Problémy, do kterých se Stanislav dostal, začaly po této tragédii,” přiblížil osud rodiny Brož.
“Zajistili jsme rodině bezplatné právní poradenství a zastoupení a pomáháme řešit technické záležitosti kolem pohřbu,” dodal Miroslav Brož.
Někteří aktivisté srovnávají případ Stanislava Tomáše s případem černocha George Floyda, který byl zavražděn policistou v USA. “Nemám na to vyhraněný názor, ale průběh toho zákroku byl podobný, takže nějaké srovnání tam může může být, mediálně je to samozřejmě zajímavé do titulků,” uvedl v rozhovoru pro ROMEA TV publicista a aktivista Vojtěch Lavička, který si ale zároveň myslí, že srovnání může případu uškodit. “Nebyl to Floyd, byl to český Rom z Teplic,” řekl Lavička.
Lavička zároveň připomíná, že reakce veřejnosti na případ George Floyda a Stanislava Tomáše jsou diametrálně odlišné. “V USA nebylo tématem, že šlo o recidivistu nebo uživatele drog, tam se řešil policejní zákrok. Vlna rozhořčení, která se kolem toho zvedla byla nesrovnatelná. Tady pár aktivistů, z mého subjektivního pohledu osvícených lidí, se ptá, jestli byl zákrok skutečně adekvátní a chtějí znát odpovědi na nezodpovězené otázky. Ale to je strašně málo. Jak to, že to nevadí mnohem víc?” ptá se Lavička.
Vojtěch Lavička si myslí, že zpočátku nebylo nutné zdůrazňovat, že oběť je Rom, ale tím, jak reagovali politici a veřejnost, celý případ etnický rozměr dostal. “Romové dostali pocit, že na oběť se pohlíží s despektem právě proto, že je Rom,” uvedl Lavička. ” Pod pokličkou tady pořád něco je, ty věci nejsou v pořádku a pak stačí jenom malinko a na povrch vyplují věci, které s případem zdánlivě nesouvisí,” dodal Lavička.
Podle Vojtěcha Lavičky je způsob provedení zákroku diskutabilní. “Já bych takový zákrok také nepřežil. Jsem po operaci krční míchy, mám ztenčenou páteř, mám tam titanové destičky. To samozřejmě ti policisté nemohou vědět, ale ke konci zákroku je jasně vidět, že ten člověk už neklade žádný odpor, ten zákrok měl skončit dříve,” uvedl v rozhovoru pro ROMEA TV Vojtěch Lavička. “Smrt mohla být tedy kombinací zákroku a přítomnosti drog v těle,” dodal Lavička.
Vojtěch Lavička také kritizuje komunikace policie nebo politiků po celé události. “Pokud by policie a politici vyjádřili po tragické události, alespoň nějakou lítost, tak by ta reakce Romů, ale i reakce na mezinárodní úrovni nebyla, tak bouřlivá, ” řekl Lavička. “Policie plní nějakou veřejnou službu, musí skládat účty. Takže měla reagovat dříve. Navíc komunikace policie vyvolává další otazníky. Policie nemá videozáznamy, při tom dnes jsou městské kamery prakticky všude, protiřečí si,” dodal Vojtěch Lavička s tím, že policie tímto ztrácí důvěru Romů.
Vojtěch Lavička navíc připomněl, že důvodem nereakce politiků nebo mlžení policie může být i fakt, že Romové nejsou v žádných významných pozicích.