Vnitro: SPD Tomia Okamury se pokoušelo vyvolávat protiromské nálady, extremisté a xenofobové šířili dezinformace o koronaviru
Extremistická a xenofobní hnutí v prvním pololetí letošního roku výrazně ovlivnila koronavirová pandemie. Radikálové vystupňovali kritiku Evropské unie a NATO a poukazovali na neschopnost demokratického systému adekvátně reagovat na vzniklou situaci. Xenofobně zaměřené skupiny označily uprchlíky za přenašeče virové nákazy. Extremisté se také uchylovali k šíření nebezpečných a rizikových dezinformací. Hnutí SPD Tomia Okamury se pokoušelo opětovně vyvolávat i protiromské nálady. Vyplývá to ze zprávy o extremismu, kterou zveřejnilo ministerstvo vnitra.
V souvislosti s šířením koronavirové nákazy mluvili podle vnitra radikálové o hluboké krizi, do které se ČR podle nich dostala. Požadovali vystoupení z EU a NATO, protože nedokážou zvládnout situaci. “V naprosté většině případů ale extremistické a xenofobní subjekty k řešení problémů spojených s nemocí covid-19 nijak nepřispěly. Jejich představitelé pouze stále setrvávali u obecných ideologických prohlášení,” uvedlo ministerstvo.
Radikálové využili pandemie také ve svých protiimigrantských a protimuslimských příspěvcích na internetu.
“Zejména představitelé hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se pokoušeli opětovně vyvolávat i protiromské nálady.”
“Zejména představitelé hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se pokoušeli opětovně vyvolávat i protiromské nálady,” píše se ve zprávě s tím, že v rámci oficiální prezentace využívali termín „nepřizpůsobiví“. Některé xenofobní skupiny pak otevřely téma zahraničních dělníků jakožto pachatelů kriminality a dalšího rizika šíření virové nákazy.
Někteří politici pak podle vnitra na sociálních sítích uváděli informace o údajném vývoji koronaviru genetickou manipulací na americké vojenské základně Fort Detrick. “Předseda hnutí SPD (Tomio Okamura) prezentoval i názor, že pandemie je v západních zemích zneužívána k zavedení eutanazie seniorů. Cílem má být podle něj jejich likvidace, jakožto zastánců tradičních hodnot, a jejich nahrazení agresivní imigrantskou populací,” napsalo ministerstvo.
Národní demokracie zase v době koronavirové krize přišla s návrhem zřídit speciální pracovní tábory pro tzv. sociálně nepřizpůsobivé. Od konspiračních teorií o koronaviru, coby záměrně vyvinuté biologické zbrani, přešla podle ministerstva ke kritice Evropské unie pro její údajnou neschopnost zvládat epidemii. Vlastenecké či pronárodní skupiny šířící xenofobní názory a útočící na EU či NATO pak často obsahově souzněly s dezinformačními weby šířícími prokremelskou propagandu, uvedlo vnitro. “Ruská federace a Čína byly naopak prezentovány jako státy, které si s pandemií poradily velmi efektivně,” dodalo ministerstvo.
Kvůli omezením v době nouzového stavu zintenzivněla komunikace neonacistů na ve virtuálním prostředí. Extremisté ale v posledních měsících ustoupili od užívání dříbe oblíběných sociálních sítí, například Facebooku. Začali využívat méně známé on-line služby. “Důvodem je zejména přísnější postup jejich poskytovatelů proti šiřitelům nenávistných obsahů. Neonacisté preferují komunikační služby, kde je zaručena vyšší míra anonymity,” napsalo vnitro.
Po letech útlumu se začala opět rozvíjet neonacistická White Power hudební scéna. V lednu a únoru proběhly na území ČR utajované koncerty určené pro domácí i zahraniční publikum. Další plánované hudební produkce byly, podobně jako v zahraničí, zrušeny kvůli pandemii. Neonacisté se v reakci na ni pokusili realizovat koncerty prostřednictvím on-line vysílání. 4 S ohledem na nízkou technickou kvalitu přenosu lze tyto pokusy hodnotit jako spíše neúspěšné.
Dezinformační média šířila nesmysly o koronaviru i protiromské nálady
Takzvaná dezinformační média se v prvním pololetí letošního roku zaměřila na konspirační teorie o koronavirové pandemii, protiimigrantské texty, kauzy pomníků sovětského maršála Ivana Koněva i vlasovců či rasové nepokoje ve Spojených státech. Dokázala tak skloubit témata, která zaujala téměř celé extremistické či xenofobní spektrum. Terčem kritiky extremistů se staly například Česká televize, Bezpečnostní informační služba nebo eurokomisařka Věra Jourová, která se na boj s dezinformacemi zaměřuje.
“Xenofobně laděnému publiku byly určené články namířené proti imigrantům, muslimům a Romům.”
“Xenofobně laděnému publiku byly určené články namířené proti imigrantům, muslimům a Romům,” napsalo vnitro. Například weby Aeronet či Pravý prostor ale podle zprávy vydávaly i antisemitské články, ve kterých se většinou inspirovaly zahraničními konspiračními teoriemi o sionistickém spiknutí a bagatelizovaly nebo zpochybňovaly holokaust. “Vlastenecké noviny, převážně produkující primitivní rasistický obsah, pokračovaly v kritice ‘policejních sviní’,” dodalo ministerstvo.
Dlouhodobě a velmi intenzivně se podle zprávy zabývala dezinformační média odstraněním pražské sochy sovětského maršála Ivana Koněva a výstavbou pomníku vlasovcům v Řeporyjích. Kauzám se podle ní věnovali zejména xenofobně orientovaní aktivisté, kteří vyjadřují podporu současnému režimu v Ruské federaci a opakují sdělení prokremelské propagandy. “Články byly často sdíleny na sociálních sítích. V diskusích pod nimi se objevovaly nenávistné komentáře a výhrůžky. Autoři článků tyto projevy cíleně eskalovali,” uvedlo vnitro.
Situace kolem pomníků vyústila ve výhrůžky, kterým byli vystaveni tři pražští politici – primátor Zdeněk Hřib (Piráti), starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) a řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS). Některými z těchto výhrůžek se zabývá i policie.
V červnu se začala podle zprávy vnitra dezinformační média věnovat rasovým nepokojům v USA. Protesty ve Spojených státech i v jiných zemích vyvolala smrt černocha George Floyda, který zemřel při zatýkání v Minneapolisu. Podle vnitra je weby interpretovaly například tak, že ospravedlňovaly tvrdý postup policistů tím, že černoši jsou v USA zdrojem kriminality, a je to naopak bělošské obyvatelstvo, které je diskriminováno. Některá média také uvedla, že Floydova smrt byla pouze předstíraná – byla to tajná operace řízená židozednáři či americkým finančníkem maďarského původu Georgem Sorosem, uvedlo vnitro.
V souvislosti s koronavirovou pandemií si konspirační texty podle zprávy odporovaly. Na jedné straně se objevovaly články, které existenci viru zpochybňovaly nebo jeho rizika bagatelizovaly. Pandemii líčily jako záminku pro zamaskování migrace z Turecka na řecké ostrovy či jako tajný nástroj pro omezování osobních svobod a nastolení “nového světového řádu”. Na straně druhé bylo onemocnění covid-19 prezentováno jako extrémně nebezpečné, konstatuje zpráva.
Weby podle ministerstva psaly, že jde o nebezpečnou biologickou zbraň vyvinutou v USA a že její přenašeči jsou migranti. Aeronet podle zprávy uvedl, že na finanční krizi po pandemii plánují vydělat židovští bankéři. Dezinformační média opakovaně kritizovala EU a NATO, a naopak chválila Rusko a Čínu za zvládnutí pandemie. “Cílem těchto neustále se opakujících obsahů bylo podkopat důvěru ve státní instituce a výše zmíněné nadnárodní struktury,” sdělilo vnitro.