Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Vláda odmítla návrh na odškodnění obětí protiprávní sterilizace

01. října 2015
Čtení na 2 minuty
Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier před jednáním vlády 30. září 2015. (FOTO: www.vlada.cz)

Oběti protiprávních sterilizací z minulých desetiletí se zřejmě nedočkají odškodnění od státu, jak ho navrhl tým ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD). Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po nočním jednání vlády bez dalších podrobností novinářům řekl, že vláda s návrhem nesouhlasí. Podle návrhu měly ženy dostat odškodnění až 300.000 korun. Už před dnešním jednáním byly některé resorty proti. Podle nich se oběti mohly kvůli odškodnému obrátit na soud a mělo by také stačit, že se jim stát už omluvil a pravidla zákroku změnil.

Pokud jde o námitku, že se ženy měly obrátit na soud, uvedla včera v České televizi náměstkyně ministra pro lidská práva Martina Štěpánková, že nárok na finanční odškodnění je už promlčený. Vyjádřila navíc pochybnost, že komunistický režim by soudní projednávání umožnil. Na cestě k soudu navíc stála před poškozenými ženami řada sociálních bariér – bez pomoci neziskových organizací se samy většinou nebyly schopny v kauze zorientovat.

V připomínkovém řízení vznesla některá ministerstva k návrhu i další námitky. Podle ministrstva zemědělství je výše odškodného nepoměrně vysoká ve srovnání s odškodněním obětí komunistického režimu, které dostaly 100 000 korun. Ministerstvo financí se obává, že případy narazí na „důkazní nouzi“ a také odmítá dát ministerstvu zdravotnictví peníze navíc na práci komise. Některá další ministerstva pořadují zpřesnění odhadovaných nákladů, které jsou zatím navrženy mezi 79 miliony a 2,5 miliardami korun.

Náměstkyně Štěpánková se vyjádřila i k těmto připomínkám. Podle ní je výše odškodného odvozena od rozhodnutí českých soudů i Evropského soudu pro lidská práva, které už v podobných případech rozhodovaly. Uznává, že „důkazní nouze“ může být problémem, protože některé případy se staly před několika desítkami let. A pokud jde o rozpočet, vysvětluje, že zatím upřesnit nelze právě proto, že skutečné množství protiprávně sterilizovaných žen se vyjasní právě až při projednávání jednotlivých případů. Zatím jsou k dispozici jen zmiňované odhady.

S podezřením na nucené sterilizace v Česku, a to především romských žen, přišlo v roce 2004 Evropské centrum pro práva Romů (ERRC). Desítky žen se pak přihlásily ombudsmanovi, některé se obrátily i na soudy. Ombudsman Otakar Motejl v roce 2005 poprvé téma systematicky zpracoval. Vládní výbor proti mučení navrhl zavést odškodné už v roce 2006. V roce 2009 se za protiprávní zákroky tehdejší kabinet omluvil. Za to, že stát porušoval práva lidí a dosud je neodškodnil, ČR sklízí kritiku od mezinárodních organizací.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon