Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Vláda navrhuje zpřísnit pravidla pro dočasnou ochranu uprchlíků z Ukrajiny

19. května 2022
Čtení na 2 minuty
Tisková konference 18. 5. 2022 po jednání vlády (FOTO: Vláda ČR)

Novela zákona o pobytu uprchlíků z Ukrajiny v Česku, nazývaného lex Ukrajina, explicitně odmítne dočasnou ochranu občanům Evropské unie. Prodlouží lhůtu na vyřízení žádosti o dočasnou ochranu na 60 dní, a naopak zkrátí dobu, dokdy musí uprchlík nahlásit změnu pobytu z 15 dnů na tři dny. Po dnešním jednání vlády, která návrh projednala, to na tiskové konferenci řekl vicepremiér Vít Rakušan (STAN) a v tiskové zprávě upřesnilo Ministerstvo práce a sociálních věcí.

“Způsob podpory občanů Ukrajiny, kteří utíkají z válkou zničených domovů, si vyžádal určité změny. Přistupujeme k nim na základě zkušeností, které jsme získali. Stále platí, že jsme ve zcela bezprecedentní situaci a na aktuální vývoj musíme adekvátně reagovat. Veškeré úpravy, které vláda schválila, vzešly z požadavků krizového štábu, neziskových organizací a dalších odborníků,” uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Nově budou muset žadatelé o dočasnou ochranu z Ukrajiny napadené Ruskem prokázat, že mají zajištěno ubytování, pokud nebudou mít bydlení zprostředkováno krajským asistenčním centrem. Při výplatě humanitární dávky se bude ověřovat podmínka, že se lidé s dočasnou ochranou skutečně nachází na našem území. “Pro výplatu humanitární dávky je požadována faktická přítomnost cizince na území ČR,“ vysvětlil ministr Jurečka.

Uprchlíci by nově také neměli mít nárok na humanitární dávku v případě, že využívají bezplatné ubytování včetně celodenní stravy a poskytnutí základních hygienických prostředků. „V těchto případech mají lidé důležité životní potřeby zabezpečeny. Humanitární dávka je ale určena právě na pokrytí těch nejzákladnějších potřeb,“ dodal Marián Jurečka.

Změnami projde od začátku července také příspěvek pro solidární domácnost. „Je potřeba rozlišit domácnosti na ty, které poskytly cizincům samostatné ubytování a na domácnosti, kde uprchlíci bydlí společně s ostatními členy solidární domácnosti,“ zdůvodnil ministr Jurečka.

Aktuální nařízení vlády, které počítá s výší příspěvku 3 tisíce korun na osobu (a maximálně 12 tisíc na domácnost), platí do června. Nová úprava, u níž zatím částky s rozlišením typu ubytování zatím stanoveny nejsou, se promítne až do navazujícího nařízení vlády s účinností od července.

Novela obsahuje také zkrácení nároku uprchlíka na zdravotní pojištění, a to na 180 dnů, uvedl Rakušan. Změna se týká pojištěnců ve věku mezi 18 a 65 lety. Lhůta má platit podle předlohy ode dne poskytnutí dočasné ochrany.

Změny podle Rakušana vyplývají z procesních důvodů. Prodloužení doby pro vyřízení žádosti Rakušan vysvětlil tím, že stát nově kontroluje razítka o překročení hranice z Ukrajiny do schengenského prostoru. Požadavek rychlejšího nahlašování pobytu reaguje na potřeby úřadů rychle přizpůsobovat systémy školství a zdravotnictví na počty uprchlíků. Cílem zkrácení doby zdravotního pojištění má motivovat příchozí, aby se zapojili v Česku do pracovního procesu.

Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února. Ministerstvo vnitra vydalo uprchlíkům dosud 345.200 víz k ochraně. Téměř dvě pětiny z nich dostaly děti. Ženy tvoří 73 procent dospělých. S vízem k ochraně mohou lidé získat práci volně bez překážek, povolení nepotřebují. Podle Rakušana na území Česka nyní pobývá zhruba 200.000 uprchlíků, část z nich se vrací do vlasti. Práci v Česku si našlo přes 50.000 uprchlíků z Ukrajiny. Jejich přijetí úřadu práce nahlásili zaměstnavatelé.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon