Vítězný film festivalu Jeden svět je Není úniku z Iráku za vlády islamistů
Vítězným filmem letošního festivalu dokumentů o lidských právech Jeden svět se stal snímek Není úniku z části Iráku, kterou ovládá uskupení Islámský stát. Cenu za nejlepší režii má film Plastová Čína tvůrce Ťiou-lianga Wanga o továrně na recyklaci plastů. Nejlepším českým dokumentem je Normální autistický film režiséra Miroslava Janka. Výsledky dnes ČTK zaslali pořadatelé. Devatenáctý ročník přehlídky v Praze skončí ve středu, pokračovat bude postupně ve 32 městech v Česku a také v Bruselu.
Ve vítězném švédsko-norském filmu Není úniku režiséra Zaradashta Ahmeda irácký ošetřovatel natáčí svůj život, který poznamenala válka. Sám se pak po útěku před Islámským státem stává hrdinou příběhu. Podle poroty dokument díky odvaze protagonisty umožnil vidět nejen život člověka za podmínek, “které by nikdo nechtěl zažít”, ale také v rozvrácené zemi.
Cenu za nejlepší režii má Ťiou-liang Wang za snímek Plastová Čína. Zachycuje v něm čínskou továrnu na recyklaci plastů, kde mezi vyhozenými obaly z Evropy žijí dospělí i děti. “Oceněný režisér předvedl neskutečný talent při intimním, komplexním, leč ohleduplném zpracování dokumentu o kruté realitě společenských tříd, které čelí projevům ekonomické globalizace s hořkosladkými důsledky. Pro mnoho z nás znamená recyklace jednoduše ochranu přírody, pro mnoho dalších je to způsob přežití,” uvedla porota, v níž zasedli děkan FAMU Zdeněk Holý, vítěz loňské režisérské ceny Liang Čao a ředitelé několika filmových festivalů. V hlavní soutěži vybírali z 12 filmů.
Třináct filmů, které výjimečným způsobem přispívají k ochraně lidských práv, posuzovala pak porota Václava Havla. Cenu získal snímek australské režisérky Evy Ornerové Azyl v nedohlednu se záběry skryté kamery z detenčních center pro uprchlíky z tichomořských ostrovů, kam Austrálie žadatele o ochranu odváží. “Je to originální a šokující film, který odhaluje morální, právní a politické selhání mezinárodního společenství při řešení jednoho z nejnaléhavějších humanitárních problémů současného světa: přílivu uprchlíku,” uvedla porota, kterou tvořili zástupci zahraničních organizací na ochranu lidských práv. Zvláštní uznání od nich získal režisér Duro Gavran za chorvatský film Zprávy z Al-Ajún ze západní Sahary.
Nejlepším českým snímkem je Normální autistický film režiséra Miroslava Janka o dětech s autismem. Dokument má i Českého lva a cenu české filmové kritiky. Zvláštní uznání připadlo snímku Díra v hlavě režiséra Roberta Kirchhoffa se svědectvím o romském holocaustu. Nejlepší z 12 filmů vybírali zástupci zahraničních festivalů. Pořadatelé tak chtějí přispět k tomu, aby české dokumenty na přehlídkách v cizině prorazily.
Studentskou porotu nejvíc oslovil film Zemřít pro design režisérky Sue Williamsové o výrobě elektroniky, při které se používají toxické materiály. “Téma se dotýká nás všech, generace obklopené elektronickými zařízeními. Domníváme se, že rizika výroby spotřební elektroniky nejsou veřejnosti dostatečně známa,” uvedla studentská porota. Vítěze divácké ceny oznámí pořadatelé na závěr přehlídky.
Projekce navštívilo za první týden festivalu přes 24.200 lidí. Na školní promítání přišlo 6700 žáků a studentů. Zájem byl i o virtuální realitu, zkusilo si ji 318 diváků a divaček.