VIDEO: Romské ženy vyzvaly poslance, aby konečně udělali první krok k odškodnění protiprávně sterilizovaných osob. Přidala se i zástupkyně ombudsmana a dalších 150 osobností
Desítka romských žen dnes shromážděním před Městskou nemocnicí Ostrava upozornila na problematiku protiprávní sterilizace. Ženy chtěly setkáním vyjádřit naléhavost schválení zákona, který by měl neoprávněně sterilizované odškodnit. Médiím to během akce řekla Elena Gorolová. K odškodnění nedobrovolně sterilizovaných žen dnes vyzvala i zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková. K projednání návrhu zákona o odškodnění vyzvalo poslance i téměř 150 osobností, které připojily svůj podpis pod dopis poslancům.
Gorolová: "Chceme, aby poslanci už něco dělali a abychom k tomu odškodnění jednou došly, protože je to už mnoho let, co ženy takto bojují a pořád se nic neděje."
Elena Gorolová na shromáždění připomněla, že za svá práva ženy bojují už téměř dvě desítky let. „Hlavním důvodem dnešního setkání je, aby zákon, který měl být už dávno projednán, šel do Sněmovny. Chceme, aby poslanci už něco dělali a abychom k tomu odškodnění jednou došly, protože je to už mnoho let, co ženy takto bojují a pořád se nic neděje,“ uvedla Gorolová. Připomněla, že zákon byl předložen už loni, a na další vývoj tak ženy čekají zhruba rok.
Gorolová dlouhodobě sdružuje ženy postižené protiprávní sterilizací. Sama je rovněž obětí tohoto nechtěného zákroku. V roce 1988 porodila císařským řezem prvního chlapce, následoval druhý syn a komplikovaný porod, který opět skončil císařským řezem. „V té chvíli mi donesli dva papíry. Vůbec jsem to nečetla, podepsala jsem to a neřešila, protože jsem měla velké bolesti, bylo to na porodním sále, chtěla jsem to mít rychle za sebou,“ vzpomínala Gorolová. Až později se dozvěděla, že podepsala souhlas se sterilizací.
Dodnes se se zákrokem nevyrovnala. Má sice dva syny, ale velmi toužila po dceři. „Chtěla jsem hodně holčičku a v té době, když jsem měla dva syny, tak jsem bydlela u maminky a já jsem si chtěla přivést dítě do svého bytu, do své postýlky, kde budu maminkou já. Trápím se tím dodnes, proto bojuji i za všechny ostatní ženy,“ řekla Gorolová.
VIDEO
V roce 2003 se ženy prostřednictvím nevládních organizací obrátily na úřad ombudsmana, který vydal v roce 2005 stanovisko, že většina případů sterilizace, které on sám zkoumal, byly protizákonné. V roce 2009 se ženy dočkaly omluvy z úst tehdejšího premiéra Jana Fischera a ministra pro lidská práva Michaela Kocába. „Omluvil se nám, ale není to dostačující. Ženy si to odškodnění zaslouží a myslím si, že to je vhodné,“ uvedla Gorolová. Podle ní ženy vědí, že děti už nikdy mít nebudou a ani peníze tuto situaci nezmění, nicméně mnoho žen už zestárlo a jsou nemocné. „Tyto finance nám mohou pomoc k léčení. Omluvili se nám, ale i to finanční odškodnění těm ženám patří,“ soudí Gorolová, která je v kontaktu zhruba se dvěma stovkami obdobně postižených žen.
Jak dnes připomněla zástupkyně Veřejného ochránce práv Monika Šimůnková teprve v roce 2012 byla přijata nová právní úprava informovaného souhlasu, která zaručila, že k podobným zásahům do osobní integrity už nebude docházet. "Tím byla zajištěna náprava do budoucna. Vůči obětem samotným však máme stále velký dluh, který je možné přijetím tohoto zákona alespoň zčásti splatit,” vysvětlila Monika Šimůnková, která se tomuto tématu věnuje dlouhodobě.
V loňském roce pak vznikl návrh zákona o odškodnění protiprávních sterilizací, který skupina poslanců předložila sněmovně. Již téměř rok ale čeká na projednání.
“Poslanci nyní mají v tomto volebním období asi poslední příležitost využít šance, aby Česká republika zajistila nápravu v podobě nároku na odškodnění podobně, jako to učinilo například Švédsko. Neměli bychom ji promarnit,” uvádí zástupkyně ombudsmana.
K projednání zákona vyzvalo poslance otevřeným dopisem i téměř 150 osobností.
"Jsme přesvědčeni, že s ohledem na věk a zdravotní stav některých obětí již nelze jejich odškodnění dále odkládat. Proto se na Vás s blížícím se koncem volebního období obracíme a žádáme, abyste učinili vše pro jeho pevné zařazení na program jednání Poslanecké sněmovny," píše se v otevřeném dopise, podle kterého mají tak poslanci učinit první krok k odškodnění obětí protiprávních sterilizací.