VIDEO: Romové z různých měst se zapojili do šití roušek
Roušek je stále akutní nedostatek, proto se do jejich šití zapojuje řada dobrovolníků, včetně těch pracujících v občanském sektoru.
Za jednou takovou stojí i komunitní spolek CEDR v Rumburku, kde pracuje jako terénní pracovnice i Marcela Surmajová. “CEDR provozuje azylový dům a kromě toho poskytuje na Šluknovsku také sociální služby. A všichni vědí, my nejsme výjimka, že právě pracovníci sociálních služeb jsou nyní nedostatkem roušek také ohroženi. Proto jsme je začali společně s kolegy, v čele s našim ředitelem, šít. Nejsou samozřejmě jen pro nás, my je rozdáváme klientům a jejich blízkým. Věříme, že tak aspoň trochu přispějeme k pocitu bezpečí a ochrany v současné těžké situaci,” uvedla pro server Romea.cz Marcela Surmajová.
Podobných iniciativ je v zemi mnoho, využívá se nyní sociálních sítí, přes něž se lidé síťují a informují, nabízejí pomoc. I lidem v sociálně vyloučených lokalitách. V Chánově funguje například spolek Aver Roma, který se dříve zaměřoval na sportovní aktivity, nyní provozuje aktivity vzdělávací, zacílené na děti. Ty teď kvůli karanténě neprobíhají a tak se Aver Roma snaží alespoň šít a distribuovat roušky.
Peter Bažo vysvětluje: “Šijeme třetí den, dosud se nám podařilo udělat a rozdat asi 250-300 roušek. Funguje to tak, že do 18. hodin šijeme a pak to vždy jeden z nás rozdává. Lidé si pro ně chodí, většinou jeden z rodiny, no a my jim je dáme. Hlavně jde o lidi z chanovského sídliště, ale chodí i lidi z města a my samozřejmě nerozlišujeme, kdo je kdo,” řekl Bažo.
Na Karlovarsku, konkrétně v Chodově, se snaží pomáhat obecně prospěšná společnost Khamoro, v jejímž čele stojí Emil Voráč, držitel ocenění Laskavec.
“Moje žena Blanka a kolegyně Jarmila Bandurová, šijí již třetí den. Nejsou to profesionální švadleny a tak šijí tempem, které zvládají. Bohužel nás zlobí stroj, máme jediný. I tak se ale ušilo přes padesát roušek, další desítky máme nastříhané. Rozdáváme je klientům, o které se Khamoro v rámci sociálních služeb stará. Současně se snažíme zájemcům vysvětlit, jak se takové roušky šijí,” upřesňuje Voráč.
V ostravské vyloučené lokalitě Liščina roky funguje Vzájemné soužití, v jehož čele stojí Kumar Vishwanathan a ten pro zpravodajský server Romea.cz objasnil, jak tři zaměstnankyně sdružení šijí roušky pro ostatní.
“Vzniklo to jako komunitní nápad. Roušky nejsou, to všichni vědí a tak jsme chtěli pomoci. Nejdřív se sem chodily maminky učit šít samy. To ale pak kvůli vyhlášení karantény nebylo možné. A tak jsme dali dohromady smíšený tým – dvou Romek a jedné ne Romky, našich zaměstnankyň. Ty teď šijí pro ostatní. Telefonují jim lidi a nahlásí si počet roušek. Ony je našijí a pak si pro něj přijde vždy jeden člen rodiny. Příští týden bychom rádi otevřeli druhou takovou dílnu a to už v centru Ostravy,” upřesňuje Kumar Vishwanathan.
Podobných aktivit je více a další přibývají. Romea.cz vás o nich bude průběžně informovat.