VIDEO: Dnes začínají volby! Kandidují i Romové. Jak volit v krajských a senátních volbách v době koronaviru
Mimopražští voliči si dnes odpoledne začnou vybírat své krajské zastupitele. Na třetině území státu, tentokrát včetně tří pražských obvodů, navíc budou moci rozhodnout i o svých senátorech. Volby jsou vnímány i jako největší průzkum voličské přízně před sněmovními volbami, které budou za rok.
V krajských volbách lidé rozhodnou o tom, kdo bude příští čtyři roky řídit rozvoj jejich regionu a bude mít vliv na dostupnost zdravotní péče nebo stav silnic. V senátních volbách pak určí, jak velkou většinu budou mít opoziční uskupení v horní komoře parlamentu a s jakou silou budou moci korigovat vládní záměry.
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu. Další dva Romové kandidují v Libereckém kraji za uskupení Změna pro lidi a pro krajinu a Emil Voráč kandiduje v Karlovarském kraji za Stranu zelených.
Volební místnosti se otevřou tradičně ve 14:00, poslední voliči dnes budou moci odevzdat svůj hlas před 22:00. Další budou mít šanci ještě v sobotu od 08:00 do 14:00. Odhlasováno už má 3672 voličů v karanténě kvůli nemoci covid-19, kteří ve středu využili možnosti hlasovat z auta na drive-in stanovištích. Ve čtvrtek se k nimi připojili klienti domovů důchodců, které byly uzavřeny kvůli koronaviru.
Voliči si do volebních místností musí vzít platný občanský průkaz nebo cestovní pas, aby volební komisaři mohli ověřit jejich totožnost a právo volit.
Do volebních místnosti musí voliči vstoupit s rouškou. Pokud by na ni přece jen zapomněli, Ministerstvo vnitra distribuovalo do volebních místností roušky jednorázové, které budou občanům k dispozici.
“V případě, že si ji volič odmítne nasadit, volební komise jej i přesto musí nechat odvolit. On tím ale poruší ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví, dopouští se přestupku a dál se bude postupovat podle práva. Především tím ale tento volič nejvíce ohrožuje členy volební komise,” uvedl náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. Členové volební komise budou mít po celou dobu rovněž zakrytá ústa a nos, navíc budou pracovat v rukavicích a na zemi bude naznačena bezpečná vzdálenost od voličů.
JAK VOLIT
V případě krajských voleb lidé mohou na vybraném hlasovacím lístku preferované strany podpořit zvolení nejvýše čtyř kandidátů, a to zakroužkováním pořadového čísla před jejich jménem. Kandidátům bude stačit k dosažení mandátu pouze pět procent preferenčních hlasů. Lístek pak před vhozením do volební urny musí voliči zasunout do hlasovací obálky k tomu určené, kterou dostanou od volební komise.
Při senátních volbách musí voliči vložit vybraný hlasovací lístek se jménem kandidáta do jiné obálky, kterou také dostanou od komise. Tento lístek se nijak neupravuje. Lidé by to neměli splést, protože jejich hlasy by byly neplatné.