Větřní vyhlásilo zóny bez nároku na doplatek na bydlení
Větřní je prvním městem v Jihočeském kraji, které využilo novelu zákona o pomoci v hmotné nouzi a vyhlásilo dvě takzvané bezdoplatkové zóny. Noví obyvatelé, kteří se tam budou chtít ubytovat, už nebudou mít nárok na doplatek na bydlení. Toto vyhlášení se týká dvou ubytoven přímo v centru města.
"Pravda je taková, že Větřní má s romskou komunitou problémy a že nás trápí ubytovny, které nám tu zvyšují počet sociálně slabých," přiznal pro sever
Denik.cz starosta Větřní Antonín Krák. "Díky opatření obecné povahy (OOP), kterým se vyhlásila oblast se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů, můžeme alespoň trochu regulovat příchod nových sociálně slabých občanů do Větřní,“ doplnil starosta pro server.
„Obchodníci z chudobou“ si na větřínských ubytovnách účtují nájemné až 12 tisíc korun na jednu bytovou jednotku, město v obdobných bytech asi ani ne polovinu.
"Nutno podotknout, že stávajících nájemníků se toto opatření netýká," upozorňuje starosta Větřní. "Znamená to, že by na tyto dvě ubytovny neměly přicházet nové rodiny atraktivní právě pro obchodníky s chudobou," dodal starosta pro server.
Město chce tímto rozhodnutím prý bojovat proti další migraci, výskytu sociálně nežádoucích jevů a obchodu s chudobou.
"Smyslem je zabránit další migraci," dodal tajemník MěÚ Radomír Sára, který žádost o vydání OOP
zpracovával.
Obdobné opatření už platí například v Bohumíně či ve Frýdku-Místku. Omezování doplatku má ale i své kritiky, kvůli této praxi a příslušnému zákonu se na Ústavní soud se stížností obrátily dvě desítky senátorů. S opatřením nesouhlasí ani
Rada vlády pro záležitosti romské menšiny. Omezení vyplácení doplatků podle rady situaci nepomůže řešit, nežádoucí sociální jevy může naopak prohloubit.
Větřní využilo možnosti, kterou mu dala novela Zákona o pomoci v hmotné nouzi z r. 2017. Podalo žádost na Městský úřad Český Krumlov. K žádosti se vyjádřila také policie a orgán sociálně právní ochrany dětí. Poté úřad žádost přijal a OOP bylo vydáno.