V Terezínských pamětních knihách je 80 tisíc jmen obětí holocaustu z českých zemí
Před více než před 20 lety, v listopadu 1995, byly vydány první dva svazky Terezínských pamětních knih, které vůbec poprvé přinesly seznam obětí holokaustu z českých zemí. Účelem knih bylo zaznamenat jména a osudy terezínských vězňů a také zachovat jejich památku, řekla na tiskové konferenci Tereza Štěpková, ředitelka Institutu Terezínské iniciativy. Další dvě knihy, mapující osudy rakouských a německých Židů, kteří žili v Terezíně, vyšly v letech 2000 a 2005. Dohromady všechny čtyři svazky obsahují přes 80.000 jmen.
“Když ta kniha vyšla, brali jsme to až s posvátnou úctou,” řekla Dagmar Lieblová, předsedkyně Terezínské iniciativy, která přežila internaci v nacistickém koncentračním táboře v Osvětimi.
Na knize spolupracoval i Toman Brod, který také přežil pobyt v Osvětimi. Podle svých slov byl spíše okrajovým činitelem. “Dělal jsem korektury, měl jsem na starosti výtvarnou úpravu knihy,” řekl novinářům. Přiznal také, že ne všechny údaje v knihách jsou správné, při tak velkém množství dat to prý ani nebylo možné. “Jsem si ale jistý, že 99 procent správně je,” dodal.
V návaznosti na svazky vznikla také elektronická databáze obětí holokaustu (http://www.holocaust.cz/databaze-obeti/), která obsahuje stručné údaje o všech vězních terezínského ghetta deportovaných z českých i dalších zemí a těch, kteří do Terezína přišli v posledních dnech války s pochody smrti. Interní systém zahrnuje záznamy osob zavražděných během holokaustu, ale také těch, kteří se dožili osvobození v květnu 1945.
Vydání knih připomněl Institut v rámci třetího ročníku Dnů otevřené Jáchymky. Ty se konají 13. a 14. ledna v Praze, a mají připomenout historii bývalé židovské školy v Jáchymově ulici.
Škola se zapsala do dějin tím, že v letech 1940 až 1942 to byl jediný vzdělávací institut, do kterého mohli docházet židovští žáci a mohli v ní učit židovští pedagogové. V období komunistického režimu sloužila budova jako hlavní pracoviště Židovského muzea v Praze, od roku 2001 v ní sídlí Terezínská iniciativa a další organizace, které se věnují připomínání holokaustu a dějin židovské kultury.