V Terezíně lidé při Dni holokaustu uctili památku obětí čtením jejich jmen
Před židovskou modlitebnou z doby terezínského ghetta dnes zazněla stovka jmen obětí, které za druhé světové války zavraždili nacisté. Ředitel Památníku Terezín Jan Roubínek u příležitosti Dne holokaustu a hrdinství zdůraznil nutnost bránit svobodu všemi prostředky. Terezínských obětí bylo tolik, že poslední jména zazní v roce 2340. Židovská a romská jména obětí holokaustu se četla i na dalších místech v České republice.
“Važme si svobody a braňme ji všemi prostředky,” uvedl Roubínek, který se v projevu dotkl aktuální situace na Ukrajině. “Jestli ne jiné město, tak třeba již dnes neexistující Mariupol je důkazem toho, že lidé jsou ve skutečnosti stále stejní,” řekl.
Datum Dne holokaustu se odvozuje od výročního dne vypuknutí povstání ve varšavském ghettu, kdy se jeho poslední obyvatelé pokusili vzdorovat deportacím do vyhlazovacích táborů. Roubínek uvedl, že v hebrejštině zvaný svátek Jom ha šoa je nejen vzpomínkou na Židy, kteří zahynuli v období druhé světové války v nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborech, ale i na ty, o nichž se nemluvilo. “Totiž na ty, kteří se nacistům hrdě postavili, často zoufalí a s holýma rukama,” uvedl.
“My dnes pohledem na východ od naší státní hranice vidíme, že postavit se okupantovi přináší s sebou obrovskou lidskou oběť a utrpení. Ale obránci si vždy velmi dobře uvědomují, že to je vysoká a často nejvyšší oběť za svobodu, ale možnost vzdát se nepřináší nakonec osvobození, ale perzekuci, věznění či smrt,” uvedl ředitel instituce.
Do Terezína zavlekli nacisté na 155.000 Židů. Odhaduje se, že v důsledku stresu, hladu a špatných ubytovacích podmínek zemřelo v ghettu 35.000 lidí. Většinu ostatních pak nacisté zavraždili po transportu ve vyhlazovacích táborech. Desítky jmen dnes přečetla učitelka z nedalekých Brozan nad Ohří Jana Harazímová, která vede dětský pěvecký sbor. Žáci prvního stupně zazpívali několik písní v hebrejštině.
“Máme rádi židovské písničky, chtěli jsme ukázat, že umíme zpívat hebrejsky. A zároveň je pro nás ctí tady vystoupit,” řekla ČTK. Děti si podle ní umějí představit, co znamená holokaust. “Vyprávíme si o tom. Oběti holokaustu byly i u nás v Brozanech. Pro malé děti je to těžké, ale dokážou si představit tu hrůzu, která provázela osudy židovských rodin,” uvedla učitelka.
Pietní akce se letos konala v Terezíně potřicáté. Modlitbu za mrtvé přednesl vrchní zemský rabín Karol Sidon. V uplynulých dvou letech se vzpomínka kvůli pandemii konala pouze on-line.
Pamětníků holokaustu ubývá. Dříve se v Terezíně Dne holokaustu účastnili přeživší, dnes tu byli jen jejich potomci. Památku na oběti uchovávají například Muzeum ghetta a stálé expozice věnované literární, hudební, výtvarné a divadelní tvorbě vězňů bývalého ghetta.