V Táboře pracují dva romští poradci, řešili napadení romského chlapce, pořádali i seminář o sociokulturních specifikách Romů
Už čtvrt roku působí na táborské radnici dva romští poradci Lenka Pokošová a Michal Kulhavý. Podle tiskové zprávy městského úřadu v Táboře se zabývají problémy soužití obyvatel města, konkrétně vztahy mezi majoritou a minoritou.
“Jejich práce má první hmatatelné výsledky,” píše se v tiskové zprávě města, které informuje, že v úterý 29. března 2022 uspořádali v Městské knihovně Tábor seminář o sociokulturních specifikách Romů pod vedením Jany Horváthové, ředitelky Romského muzea Brno.
Semináře se zúčastnili zástupci základních a mateřských škol, Policie ČR, Městské policie, Pedagogicko-psychologické poradny, Úřadu práce, Střediska výchovné péče, městského Odboru sociálních věcí, mediační a probační služby ad., tedy organizace, které přicházejí do styku s romskou komunitou.
“Smyslem semináře bylo představit romskou kulturu, romský způsob myšlení,” uvádí doslova podle tiskové zprávy Michal Kulhavý.
Na semináři se probíraly romské tradice, současnost romské komunity, výchova dětí v romské rodině nebo postavení jednotlivých členů rodiny. Mluvilo se i o socioekonomické zázemí romských rodin, které ovlivňují negativní společenské jevy jako je nezaměstnanost, dluhy a exekuce, problematika bydlení nebo diskriminace.
Romští poradci, kteří pracují přímo v terénu, nedávno řešili například napadení romského chlapce skupinkou dětí.
“S případem jsme se rychle obeznámili. Skupina čtyř maminek se objednala u pana starosty, bály se o bezpečnost svých dětí. Na schůzce byl přítomen velitel Městské policie, který zopakoval, jak se zachovat v případě napadení. Ideální je zavolat linku 156. Strážníci zvýšili v oblasti sídliště dohled. My jako poradci jsme zdejším maminkám plně k dispozici,“ popsali událost Lenka Pokošová a Michal Kulhavý.
Dalšími preventivními kroky poradců jsou ve spolupráci s Městskou policií a tiskovou mluvčí policie Č) přednášky na školách na téma šikana a kyberšikana.
Poradci mají v plánu ve spolupráci s romskou dobrovolnicí spolupracující s nízkoprahovým centrem Cheiron T iniciovat pravidelné romské kulturní akce.
“Cílem je, aby sami Romové organizovali pro Romy kulturní a sportovní aktivity,” uvedl podle tiskové zprávy Michal Kulhavý a dodal, že že táborští poradci metodicky spadají pod krajského romského koordinátora. Spolu s ním už navštívili některá města, například Český Krumlov – Větřní, která se problémy mezi majoritou a minoritou také zabývají a lze se tam podle něj inspirovat.