V Praze se bude demonstrovat na podporu romských uprchlíků z Ukrajiny. Organizátoři pro ně požadují důstojné podmínky
Ve čtvrtek od 18 hodin se v Praze před Ministerstvem vnitra uskuteční demonstrace “Uprchlíci vítejte: Za důstojné podmínky pro všechny příchozí z Ukrajiny”. Organizátoři z křesťansko-feministického ekumenického uskupení RFK a Kolektivu 151 tak chtějí vyjádřit nesouhlas s tím, že český stát podle nich nezajistil základní bezpečí všem lidem prchajícím z Ukrajiny před válkou. Uvedli to na sociální síti Facebook.
Na demonstraci vystoupí například zástupce Organizace pro pomoc uprchlíkům OPU, romský aktivista Jožka Miker a další.
“Na ruskou invazi na Ukrajině reagovali Češi obrovskou vlnou solidarity a vláda se opakovaně zavázala k pomoci Ukrajincům utíkajícím před válkou. Systém dočasné ochrany a Lex Ukrajina skutečně poskytnul lidem na útěku právní nárok na bezprecedentní podporu, brzy se ale ukázalo, že na ni nedosáhne každý. V průběhu dubna se začaly hromadit případy, týkající se zpravidla romských ukrajinských rodin, kdy nebylo umožněno z různých důvodů o udělení dočasné ochrany požádat. Tito lidé zůstávají na ulici s nulovou podporou, bez možnosti nouzového ubytování či humanitární a sociální pomoci,” uvádí organizátoři na sociální síti.
“Ve stejné situaci jsou také uprchlíci, jejichž status je zjišťován. Ověřování dvojího občanství může trvat až deset dní, během níž zůstávají zcela bez podpory. Toto ověřování se přitom týká takřka výhradně uprchlíků romského původu,” dodávají s tím, že symbolem celostátního problému nedostatečných ubytovacích kapacit, absence systémové podpory a přenášení zodpovědnosti na neziskový sektor a dobrovolníky, kteří suplují funkce státu, se stalo pražské hlavní nádraží.
“Obrazy stovek lidí nocujících na podlaze, bez adekvátní stravy, v nedůstojných a nebezpečných podmínkách, připomínají krizi na budapešťském nádraží Keléti v roce 2015. Skutečně se chce česká vláda vydat touto cestou?” ptají se organizátoři čtvrteční demonstrace, kteří požadují, aby bylo okamžitě zajištěna vhodná a kapacitně dostatečná překlenovací podpora pro uprchlíky, jejichž status je zjišťován.
Chtějí také, aby byl změněn postup prvního kontaktu s úřady tak, aby nemohlo docházet k tomu, že někteří z nich budou zbavení své zákonné možnosti požádat o udělení statutu dočasné ochrany.
Pokud se týká konkrétní situace na Hlavním nádraží v Praze požadují organizátoři demonstrace zvýšení počtu porcí nouzového jídla a pití a jejich nutriční hodnoty, včetně sortimentu vhodného pro stravování dětí, podporu dobrovolnických aktivit pro děti a zajištění dostatečné kapacity nouzového ubytování mimo areál Hlavního nádraží s vyloučením ubytovávání běženců v detenčních centrech a bez segregace ubytování na základě etnicity.
Praha se v posledních týdnech potýká s velkým náporem uprchlíků a nedostatkem míst. Asistenční centrum ve Vysočanech, které slouží pro metropoli a střední Čechy, od začátku ruské invaze na konci února odbavilo kolem 88.000 uprchlíků. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vyzval minulý týden k vytvoření celostátního mechanismu přerozdělování válečných uprchlíků mezi kraji. Podle něj je nyní v Praze čtyřikrát více uprchlíků z Ukrajiny na počet 1000 obyvatel než v některých jiných krajích Česka.