V osmi lokalitách na Vysočině žijí lidé bez práce, závislí na sociálních dávkách, s dluhy a exekucemi.
Na Vysočině bylo loni podle údajů kraje zaznamenáno deset takzvaných sociálně vyloučených lokalit na území osmi sídel. Podle ankety ČTK je v některých případech tvoří jeden dva domy v běžné zástavbě, jinde jde o obyvatele v osadách.
V těchto lokalitách žijí často lidé bez práce, závislí na sociálních dávkách, s dluhy a exekucemi. Nejmenší obcí v kraji s vyloučenou lokalitou jsou Kojatice na Třebíčsku. V samotných Kojaticích žije asi 160 lidí. Sociálně vyloučená lokalita je v osadě vzdálené od obce vzdušnou čarou dva tři kilometry.
Podle místních lidí tam asi bydlí převážně Romové, jichž je ve vesnici přihlášeno pět desítek. První sociálně slabí lidé se tam prý přistěhovali v roce 2002 z Písku. Podle starostky Boženy Bučkové se ale počet obyvatel v osadě těžko odhaduje, protože se často mění. Dvě vyloučené lokality jsou podle údajů kraje i v Třebíči.
“V Třebíči nemáme vyloučenou lokalitu ve smyslu soustředění problémových lidí na jednom místě,” upřesnila mluvčí města Irini Martakidisová. Nepřizpůsobiví lidé a sociálně slabé rodiny s dětmi jsou podle ní rozptýlení po ubytovnách, případně žijí v městských bytech.
“Řeší se jako jednotlivci, nikoliv jako vyloučená lokalita,” uvedla. Sociální pracovníci s těmito lidmi řeší problémy s dluhy a pomáhají jim třeba při vyřizování dávek, hledání bydlení či zaměstnání.
Dvě sociálně vyloučené lokality byly loni evidované rovněž v Havlíčkově Brodě, po jedné lokalitě měla kromě Kojatic města Humpolec, Pacov, Chotěboř, Telč a Žďár nad Sázavou. S vládní Agenturou pro sociální začleňování z nich podle údajů na webu agentury nejdéle spolupracuje Žďár nad Sázavu, který se přihlásil na podzim 2015.
Havlíčkův Brod se připojil v roce 2017 a krajská Jihlava letos. Sociálně vyloučenou lokalitu ve Žďáru nad Sázavou představují dva bytové domy na sídlišti, jemuž se říká Stalingrad. Žije v nich vyšší podíl lidí, kteří například pobírají dávky hmotné nouze nebo jsou dlouhodobě nezaměstnaní.
“Nejedná se však o prostorově vyloučenou lokalitu – domy jsou přirozeně začleněny do okolní zástavby,” uvedl žďárský místostarosta Josef Klement (KDU-ČSL).
Lidem tam pomáhají terénní sociální pracovníci města i charity, pořádek v bytových domech a okolí zajišťuje domovník, který funguje i jako preventista. Ke snížení počtu sociálně slabých obyvatel na sídlišti má podle místostarosty přispět chystaný přesun azylové ubytovny pro muže jinam.
V Havlíčkově Brodě podle údajů z jeho strategického plánu sociálního začleňování žije několik ekonomicky slabších rodin ve dvou domech v Mírové a Havířské ulici. Podle informací dalších radnic v Chotěboři tvoří vyloučenou lokalitu jeden bytový dům, na území Pacova jde o nemovitost v blízké osadě. V Humpolci byly jako sociálně vyloučená lokalita označené tři bytové domy v místě Brunka, dva změnily majitele a situace se tam zklidnila.