Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

V Mostě začala platit vyhláška zakazující "posedávání v problémových oblastech"

06. října 2015
Čtení na 3 minuty
Chanov, duben 2012 (FOTO: Google Maps)

V Mostě začala platit vyhláška, která v jedenácti vybraných lokalitách omezuje možnosti venkovního pobytu a například zakazuje posadit se na zídku, na přinesené židle či na daném místě grilovat. Obdobné vyhlášky platí i na jiných místech Ústeckého kraje, zavedli je například v Krupce, Duchcově či v Litvínově. Výjimku mají podle vyhlášky zdravotně postižení a lidé "náhle stižení nevolností nebo slabostí, a to za účelem krátkodobého oddechu pro načerpání sil pro další pohyb".

Podle vyjádření primátora Mostu Jana Paparegy pro server Romea.cz je vyhláška reakcí "na početné stížnosti, podněty a petice občanů, kteří si v některých lokalitách Mostu stěžují na narušování veřejného pořádku ze strany některých spoluobčanů".

"Snahou je předcházet vzniku vyhrocených situací, kdy někteří občané posedávají posilněni alkoholem nebo drogami na veřejném prostranství a verbálně nebo i jinak obtěžují a napadají ostatní. Vytipovány proto byly problémové oblasti, v nichž bude zakázáno umisťování předmětů na veřejné prostranství (jako jsou lavice, křesla, grily, vařiče…) a posedávání," uvedl pro server Romea.cz Paparega.

Zda je správnou cestou pro boj proti drogám a konzumování alkoholu na veřejnosti také odklizení laviček z vybraných lokalit, zůstává otázkou.

Strážníci mohou tedy od října porušování vyhlášky pokutovat. "Na místě mohou uložit blokovou pokutu do výše 1000 korun nebo mohou věc předat přestupkové komisi," uvedla mluvčí magistrátu Alena Sedláčková. Podle informací na serveru MosteckýDeník.cz mohou úředníci po provinilci za prohřešek chtít až 30 tisíc korun.

Znění vyhlášky o zabezpečení místních záležitostí veřejného pořádku, o ochraně veřejné zeleně a o zlepšení vzhledu města:

Čl. 1
Předmět a cíl vyhlášky

Předmětem této vyhlášky je úprava některých místních záležitostí veřejného pořádku a ochrana veřejné zeleně. Cílem této vyhlášky je předcházení narušování veřejného pořádku ve statutárním městě Most (dále jen „město"), ochrana veřejné zeleně a zvýšení estetické hodnoty vzhledu města.

Čl. II
Škodlivé činnosti

Činností, která by mohla narušit veřejný pořádek nebo být v rozporu s dobrými mravy, ochranou bezpečnosti, zdraví a majetku, být v rozporu s ochranou veřejné zeleně nebo narušovat estetický vzhled města dle místních podmínek na území města, nebo jeho části, je:

a) umísťování předmětů sloužících k odpočinku, rekreaci a stravování (lavice, lavičky, židle, křesla, sedací soupravy, stoly a podobný nábytek) a přípravě pokrmů (grily, udírny, vařiče a podobná zařízení), jakož i používání těchto předmětů;

b) sezení na stavebních částech, předmětech a zařízeních, které k takovému účelu nejsou určeny (palisády, zděné a betonové zídky a zábrany, odpadkové koše apod.).

Čl. III
Umísťování předmětů

Činnost dle čl. 2 písm. a) je zakázána bez souhlasu vlastníka na veřejných prostranstvích vymezených v příloze této vyhlášky. Ustanovení se nevztahuje na prodej zboží a poskytování služeb mimo provozovny určené k tomuto účelu kolaudačním rozhodnutím podle zvláštního zákona 1) , zvláštní užívání dálnic, silnic a místních komunikací 2) ani zábory veřejného prostranství 3).
Výjimku ze zákazu dle odst. 1 mají osoby zdravotně postižené při umístění zdravotní pomůcky (např. chodítko se sedačkou) nebo jiného obdobného prostředku umožňujícího sezení, a to za účelem krátkodobého oddechu pro načerpání sil pro další pohyb.

Čl. IV
Sezení

Sezení na veřejném prostranství je povoleno na lavičkách a jiných zařízeních, která jsou svou povahou určena k sezení a odpočinku, umístěných vlastníkem (nebo s jeho souhlasem) veřejného prostranství (resp. pozemku). Na jiných stavebních částech, předmětech a zařízeních nacházejících se na veřejném prostranství a umístěných vlastníkem (nebo s jeho souhlasem) veřejného prostranství (resp. pozemku) je tato činnost povolena jen s jeho souhlasem.
Výjimku z pravidla uvedeného v odst. 1 mají osoby zdravotně postižené nebo náhle stižené nevolností nebo slabostí, a to za účelem krátkodobého oddechu pro načerpání sil pro další pohyb, a to jen tehdy pokud sezením na takové stavební části, předmětu nebo zařízení nebude ohroženo zdraví takové osoby a současně nebude hrozit poškození takové stavební části, předmětu nebo zařízení.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon