V Chomutově odhalili pamětní desku Stromu smíření. Má symbolizovat vzájemný respekt a sounáležitost
Nová pamětní deska umístěná v chomutovském Zooparku doplnila po sedmnácti letech význam Stromu smíření, který v neoplocené části areálu vysadily členky Ženské romské skupiny Manushe. K slavnostnímu odhalení došlo poslední dubnovou sobotu během letošních oslav Mezinárodního dne Romů.
Vrba, kterou členky Ženské romské skupiny Manushe vysadily už v roce 2005, symbolizuje lidskou sounáležitost a vzájemný respekt. Nově ji doplňuje pamětní deska v dvojjazyčném znění: O Del kamel savore dženen – Bůh miluje všechny lidi bez rozdílu.
„Každoročně se u příležitosti oslav největšího romského svátku scházíme u pamětního stromu a připomínáme si nejen historicky první mezinárodní kongres, který se konal poblíž Londýn v roce 1971, ale i význam a důležitost romské kultury. Nezapomínáme ani na perzekuci a pronásledování Romů za druhé světové války,“ řekla pro zpravodajský server Romea.cz organizátorka a členka chomutovské pobočky skupiny Manushe Jarmila Kuchárová.
Slavnostního odhalení pamětní desky se vedle zástupců neziskových organizací a účastníků z řad veřejnosti zúčastnil také senátor Přemysl Rabas, který členky skupiny Manushe uvítal po skočení akce také ve své kanceláři, kde proběhla kulturní část programu.
Během něj vystoupily studentky pražské Konzervatoře Jaroslava Ježka Natálie Kuchárová a Klaudie Kuchárová, taneční skupina Romane Čhaja z Ústí nad Labem a houslistka Marie Katela ze Základní umělecké školy Chomutov. Součástí letošních oslav byla i bohoslužba vedená v romském jazyce Filipem Němečkem.
„Velmi si vážíme účasti senátora Přemysla Rabase, a to především za jeho dlouhodobou podporu a spolupráci,“ sdělila bezprostředně po skončení slavnostního aktu Kuchárová. Dodala, že na organizaci s nimi úzce spolupracovala také Rada Romů města Chomutov a člene Výboru národnostních menšin Milan Adam.