Ústavní soud odmítl stížnost jednoho z mužů zodpovědných za zhanobení památníku v Letech u Písku
Ústavní soud odmítl stížnost Matouše Bulíře, jednoho z dvojice pachatelů, kteří umístili urážlivé nápisy o Romech v areálu památníku v Letech na Písecku. Dostal podmíněný trest. Vinu popíral, v ústavní stížnosti zpochybnil důkazy včetně například kamerových záznamů. Ústavní soudci stížnost odmítli pro zjevnou neopodstatněnost, zjistila ČTK z anonymizovaného usnesení v databázi soudu.
“Argumentace obsažená v ústavní stížnosti představuje v podstatě jen opakování obhajoby z řízení před obecnými soudy, které se však s námitkami stěžovatele řádně vypořádaly. Ústavní soud nespatřuje žádný rozumný důvod, pro který by měl jejich závěry jakkoliv revidovat,” stojí v usnesení.
V někdejším romském táboře se v letech 1942 a 1943 nedobrovolně ocitali zejména Romové, někteří tam zemřeli, mnohé čekal transport do vyhlazovacích táborů.
V roce 2018 se v areálu objevily na informační tabuli a na stromě nápisy, podle kterých jde o památník věnovaný “posledním pracujícím Romům na území České republiky”. Jako první na případ upozornil zpravodajský server Romea.cz.
Okresní soud v Písku uložil Bulířovi a Pavlu Kozákovi tresty 12 a osm měsíců vězení s podmínečným odkladem na dva roky, a to za popírání a schvalování genocidy. Táborská pobočka krajského soudu čin překvalifikovala na výtržnictví a uložila mužům sedm a pět měsíců vězení, v obou případech s odkladem na 1,5 roku.
Nejvyšší soud dovolání odsouzených odmítl. Bulíř ještě podal ústavní stížnost, jejímž odmítnutím kauza končí.