Ústavní soud zastavil přípravu opakovaných voleb v městské části Brno-sever
Ústavní soud (ÚS) zastavil ve čtvrtek 8. ledna přípravu opakovaných komunálních voleb v Brně-severu, dokud nerozhodne o stížnostech městské části a starosty Rostislava Hakla (ČSSD). Volby loni zrušil Krajský soud v Brně kvůli kupčení s hlasy, ministr vnitra Milan Chovanec následně vyhlásil nové volby na 14. března. ÚS v reakci na podané stížnosti odložil vykonatelnost rozhodnutí krajského soudu i ministra. ČTK to potvrdila mluvčí ÚS Miroslava Sedláčková. Odůvodnění zveřejní v pátek.
Podle Sedláčkové ústavní soudci dneškem nepředjímají to, jak nakonec o stížnostech rozhodnou. Jejich projednávání spojili řízení, zpravodajem je soudce Jan Musil.
Na radnici se kvůli dnešnímu rozhodnutí nejspíš prodlouží období nejistoty. Podle advokáta Zdeňka Koudelky, který zastupuje Hakla i městskou část, se volby každopádně až do rozhodnutí ÚS o stížnostech konat nebudou.
I kdyby verdikt ÚS padl třeba za měsíc, což je podle mluvčí reálné, březnový termín opakovaných voleb by se kvůli souvisejícím přípravným lhůtám nejspíš nestihl.
Obě podané stížnosti se týkaly téhož, tedy zrušených voleb, každá však argumentuje porušením jiných práv. Hakl stížnost podal jako zvolený zastupitel, který soudním rozhodnutím přišel o možnost vykonávat svůj mandát. V případě městské části jde o porušení práva na samosprávu, řekl ČTK již dříve Koudelka.
Krajský soud v Brně volby zrušil kvůli kupčení s hlasy Romů, kteří měli volit starostu Hakla za bezplatný vstup na zábavu s jídlem a pitím zdarma. Ústavní stížnost jednomyslně schválili radní městské části, kterou dosud řídí koalice ČSSD a ODS. S verdiktem krajského soudu nesouhlasí. Potenciálně ovlivněných voličů totiž bylo podle Hakla příliš málo na to, aby mohli ovlivnit volby.
Návrh na neplatnost voleb v Brně-severu podal ke krajskému soudu lidovecký zastupitel Petr Hladík. Poukazoval na to, že Romové volili za peníze nebo vstup na zábavu. Akci pro ně uspořádal Adam Adámek, jenž to vysvětlil tím, že chtěl Romy jen naučit volit, aby se měli lépe. Podle soudu Romové nešli k volbám svobodně. Hakl od počátku odmítá, že by se na akci nějak podílel a někomu za hlas něco dával.
Server Romea.cz se případem podrobněji zabýval například v tomto článku.