Úřad podal u 39 politických stran návrh na zastavení činnosti nebo rozpuštění. Je mezi nimi i RDS
Kvůli porušení povinností transparentního hospodaření podal brněnský dohledový úřad vládě podnět k rozpuštění čtyř stran a pozastavení činnosti dalších 35 mimoparlamentních uskupení, mezi nimiž je také Romská demokratická strana (RDS). V tiskové zprávě to uvedla mluvčí Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí Linda Hrubešová. Úřad navrhl rozpustit Volbu lidu 21. století, Svobodnou občanskou samosprávu, uskupení PRO a Spravedlivou občanskou společnost.
“Ve věci Romské demokratické strany byl podán návrh na pozastavení činnosti. Důvody, které k tomu úřad vedly byly následující. Opakované neoznámení adresy internetové stránky, na které je zpřístupněn přehled platebních transakcí na zvláštním účtu. Opakované nepředložení výroční finanční zprávy (za rok 2017 a rok 2018). Jinými slovy, strana byla za porušení těchto povinností sankcionována nejméně dvakrát, a ani poté nedošlo z její strany k nápravě,” uvedla pro server Romea.cz mluvčí Linda Hrubešová.
“Jedná se o další krok, který navazuje na nesoučinnost a nečinnost již pozastavených stran. Ve stanovené lhůtě nesplnily povinnosti, které vedly k pozastavení jejich fungování,” informovala Hrubešová o návrhu na rozpuštění.
Úřad písemně vyzval kabinet k podání návrhu na rozpuštění stran Nejvyššímu správnímu soudu. “Je to krajní možnost, ke které jsme nuceni přistoupit vzhledem k dlouhodobému nerespektování a porušování klíčových ustanovení zákona o sdružování v politických stranách ze strany zmíněných subjektů,” uvedl člen vedení úřadu Jiří Navrátil.
Ve 35 případech úřad podal návrh na pozastavení činnosti. Vedle RDS se to týká například Alternativy pro Česko, Republiky, Bloku pro islamizaci-Obrany domova, Patriotů, Sportovců, Sdružení pro republiku-Republikánské strany Československa Miroslava Sládka, ale také krajně pravicové hnutí Slušných lidí, které vešlo do povědomí hrubým narušením divadelní hry brněnského divadla Husa na provázku.
“Navržené strany a hnutí buď opakovaně neodevzdaly výroční finanční zprávu nebo po opakovaných výzvách a sankci ze strany úřadu dosud neoznámily internetovou adresu, na které může veřejnost sledovat pohyby na účtu pro příjem darů a státních příspěvků. V některých případech jde dokonce o kombinaci obou přestupků,” zdůraznil Navrátil. Podle něj strany dostaly nejméně dvě pokuty, přesto to k nápravě nevedlo.
Úřad zahájil činnost v první půli roku 2017. Kontroluje hospodaření politických stran stran a hnutí. Zkoumá výroční zprávy, kampaně u voleb a projednává správní delikty, za které může ukládat sankce.