Ukrajinští Romové prchající z válečného konfliktu čelí diskriminaci a rasismu. "Někteří dobrovolníci odmítají romské rodiny odvážet," uvedl pro ROMEA TV Jaroslav Miko
Ukrajinští Romové, kteří utíkají před válečným konfliktem, se potýkají s problémy na hranicích. Podle informací, které má k dispozici zpravodajský server Romea.cz a které zveřejňují i další média, dochází k diskriminaci a někteří jsou i terčem rasismu. S rasismem se setkávají i studenti černé barvy pleti, kteří Ukrajinu také opouštějí.
Jaroslav Miko: “Na hranicích dochází k diskriminaci ukrajinských Romů. Je tam spousta dobrovolníků, kteří svážejí uprchlíky dál do vnitrozemí. Ale když tam přijde romská rodina a osloví je, tak jsou odmítnuti.”
“Na hranicích dochází k diskriminaci ukrajinských Romů. Je tam spousta dobrovolníků, kteří svážejí uprchlíky dál do vnitrozemí. Ale když tam přijde romská rodina a osloví je, tak jsou odmítnuti,” popsal situaci na slovensko-ukrajinské hranici v pořadu první romské internetové televize ROMEA TV Jaroslav Miko. “Romům na místě se snaží pomáhat romští koordinátoři z Apoštolské církve,” dodal Miko.
Jaroslav Miko z Iniciativy Češi pomáhají zorganizoval převoz 115 Romů dvěma autobusy ze slovensko-ukrajinské hranice do České republiky. Jednalo se především o romské ženy, mezi uprchlíky bylo 45 dětí. Někteří šli k příbuzným, další pak do detenčního zařízení v obci Vyšní Lhoty v okrese Frýdek-Místek
Podobné zkušenosti s rasismem popsal v článku i zpravodaj Deniku Luboš Palata, který na romské rodiny narazil na hasičské základně ve východoslovenském Humenném. Velitel základny plukovník Marián Pouchan zcela bezprecedentně na romské uprchlíky zaútočil a redaktorovi tvrdil, že nemají proč utíkat a že pomoc zneužívají.
“Zneužili situaci. To nejsou lidé, kteří jsou ohroženi přímo válkou. Jsou to lidé z blízkosti hranic, zneužili příležitost, že my jim tu uvaříme teplé jídlo a dostávají přídavky z humanitární pomoci,” prohlásil Marián Pouchan. Ten také dokonce řekl, že by Romové neměli být pouštěni přes hranice.
VIDEO
S rasismem se setkali i studenti tmavé barvy pleti. Jejich výpovědi shromáždila americká CNN s tím, že k části z nich se strážci ukrajinsko-polských hranic chovali rasisticky.
“Přijelo přes deset autobusů a viděli jsme všechny Ukrajince nastupovat. Mysleli jsme si, že nás vezmou také, ale byli jsme odmítnuti s tím, že musíme jít pěšky. Byla jsem zesláblá po čtyřech probdělých nocích a promrzlá. Ale nevzali mě do autobusu, ani nikoho z afrických studentů,“ uvedla podle CNN Prima News Rachel Onyegbuleová, Nigerijka studující medicínu v prvním ročníku na univerzitě ve Lvově.
Své zážitky s rasismem z ukrajinsko-polského hraničního přechodu Shehyni-Medyka popsala i Saakshi Ijantkarová, 22letá indická studentka čtvrtého ročníku medicíny.
“Než můžete překročit hranice, musíte projít třemi checkpointy. Nás Indy tam prostě odmítali pustit. Projít mohlo jen 30 Indů poté, co prošlo 500 Ukrajinců. Abyste se dostali až k hranici, musíte od prvního k druhému checkpointu ujít čtyři nebo pět kilometrů. Na Ukrajince čekají taxíky a autobusy, všechny ostatní národnosti musí jít pěšky. K Indům i některým dalším cizincům se chovali mimořádně rasisticky,“ uvedla Ijantkarová.
Z Ukrajiny uprchlo během týdne od začátku ruské invaze už více než milion lidí. Uvedl to Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), podle kterého jde co do rychlosti o bezprecedentní exodus v tomto století.