Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Třeboňský archiv zveřejnil na svém webu v digitální podobě archivní fond tzv. cikánského tábor v Letech u Písku

07. července 2021
Čtení na 2 minuty
Koncentrační tábor v Letech u Písku

Státní oblastní archiv v Třeboni (SOA) spustil na svém webu v digitální podobě archivní fond Cikánský tábor Lety. Fond vznikl ve spolupráci s Institutem Terezínské iniciativy v Praze v rámci projektu Databáze romských obětí holocaustu. Informoval o tom zpravodajský web Denik.cz.

„Před několika lety jsme se domluvili s Institutem Terezínské iniciativy v Praze, že bychom chtěli tento fond veřejně zpřístupnit v rámci projektu Databáze romských obětí holocaustu, který byl podpořen nadací Bader Philantropies. Oni tedy tento fond digitalizovali a odborníci z našeho archivu jej následně přizpůsobili našim podmínkám,“ řekl pro Denik.cz ředitel SOA Třeboň Václav Rameš.

Podle ředitele Rameš archiválie poskytují základní informace o vzniku a existenci táborů různého zaměření a významu na katastru obce Lety, zejména v období mezi roky 1940–1943, ale z přesahy před i po těchto datech, konkrétně do roku 1945. 

“Jsou zde například seznamy četníků vyčleněných pro službu v táboře a především písemnosti týkající se internovaných. Jsou dochovány osobní spisy jednotlivých vězňů a písemnosti jednotlivých pracovních skupin. Zdravotní záležitosti a zejména vznik a průběh tyfové epidemie. Ve fondu jsou dále uloženy písemnosti o výstavbě tábora a jeho vybavení a také o hřbitově. Kartotéky obsahují abecedně vedenou evidenci vězňů ve všech etapách jeho vývoje. Je rozdělena na muže a ženy. Součástí fondu jsou dále náčrty vlastního tábora, plánky hřbitova, plán administrativní budovy, plán budovy pro personál a fotografie vězňů. Fotografie, však nedokumentují život v táboře a mají spíše soukromý charakter, navíc jsou z doby, kdy tábor ještě nebyl plně represivním zařízením,” dodal v rozhovoru Václav Rameš.

Fond obsahuje 137 inventárních jednotek, přičemž jde o 19 knih, 9 registraturních pomůcek, 8 knih účetních a 31 kartonů spisů a 2 kartotéky. “Dohromady má tento archivní fond téměř 5 běžných/archivních metrů,” uvedl ředitel SOA.

Celkovým cílem projektu Databáze romských obětí holocaustu je přispět k rozvoji dokumentace romských obětí holocaustu, jejichž životní osudy jsou jakýmkoli způsobem spojeny s územím dnešní České republiky, shromáždit a systematizovat údaje jednotlivých lidí pronásledovaných a perzekvovaných kvůli svému romskému původu během druhé světové války, poskytnout a využít shromážděné údaje a materiály k výzkumu, bádání a vzdělávání a zvýšit tak povědomí o holocaustu Romů jako součásti moderních dějin středoevropského regionu.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon