Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Tragické osudy Židů připomenou v České Lípě tabulky v dlažbě

04. května 2018
Čtení na 2 minuty
Mosazné tabulky budou v České Lípě připomínat osudy Židů za 2. světové války, Zdroj:mucl

Tragické osudy Židů za druhé světové války budou v České Lípě připomínat mosazné tabulky zasazené na čtyřech místech v městské dlažbě. Připomínat budou devět židovských obětí fašismu, které se už domů do České Lípy nevrátily z koncentračních táborů. Instalace tabulek bude součástí projektu města Česká Lípa židovská, řekl dnes ČTK mluvčí radnice Václav Šámal.

“Inspirací pro umístění takové vzpomínky na českolipskou židovskou komunitu se staly Kameny zmizelých. Jinak také stolpersteine – dlažební kostky s mosazným povrchem položené na chodnících podle projektu německého umělce Guntera Demniga. Ten s myšlenkou pamětního kamene vsazeného do chodníku před domy obětí holokaustu přišel v roce 1992, kdy před radnici v Kolíně nad Rýnem vyrobil první kámen, o který je třeba klopýtnout pohledem,” uvedl Šámal. Od té doby se podobné kameny vsazují do dlažby měst po celé Evropě. V Libereckém kraji jsou také třeba v ulicích Liberce.

V České Lípě představovali Židé až do druhé světové války významnou komunitu, k židovské národnosti se v roce 1938 hlásilo zhruba 400 obyvatel města. Přesto po nich nezbyly prakticky žádné samostatné stavební památky. V minulosti byly tři – synagoga z roku 1864, kterou vypálili nacisté za Křišťálové noci v roce 1938, židovská škola, zbořená v roce 1982, a obřadní pohřební hala na židovském hřbitově. Ta byla odstraněna v roce 1978 při stavbě hřiště na sídlišti Špičák. Židovské obyvatelstvo dnes připomíná starý hřbitov u Střelnice, který se zachoval a byl obnoven.

Pamětní desky v dlažbě budou slavnostně odhaleny v pátek v rámci programu Česká Lípa židovská. Zároveň se pro veřejnost otevře rekonstruovaná secesní Vila Hrdlička, kterou nechala kolem roku 1898 postavit židovská rodina Altschulových. Město si také připomene 17 obětí pochodu smrti, který v polovině dubna 1945 vyšel z koncentračního tábora Schwarzheide. Zhruba 600 vězňů mělo namířeno do Terezína. Před 5. květnem byla velká skupina vězňů rozdělena na židovskou a nežidovskou. Transport Židů dorazil 6. května 1945 do České Lípy, 17 jich už ale do cíle nedošlo.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon